Japonští vědci zkusí léčit zranění míchy kmenovými iPS buňkami. Od vlády dostali zelenou

Takzvané iPS buňky (indukované pluripotentní kmenové buňky) jsou vytvářený odebráním zralých buněk jednotlivců – často z kůže – a reprogramovány, aby se chovaly jako embryonální kmenové buňky.
Jedná se o uměle přeměněné kmenové buňky, vytvořené z původně obyčejných buněk získaných z těla dospělého jedince. Zatímco původní diferencované buňky mají určen svůj „buněčný osud“, z indukovaných pluripotentních buněk mohou vzniknout jakékoliv buňky v těle.
Výzkumný tým z tokijské univerzity podle plánu schváleného ministerstvem plánuje do poškozených oblastí pacientům injektovat přibližně dva miliony iPS buněk a během ročního období sledovat jejich výsledky.
Minulý rok začaly v Japonsku klinické testy k použití reprogramovaných kmenových buněk při léčbě Parkinsonovy nemoci. Ministerstvo zdravotnictví také již dalo zelenou k užití iPS buněk pro léčbu pacientů s vzácnými očními nebo krevními onemocněními.
Výzkumný tým bude hledat čtyři pacienty starší osmnácti let, kteří utrpěli ztrátu pohyblivosti a smyslových funkcí kvůli poranění páteře před dvěma až čtyřmi týdny.