Je byznys důležitější než lidská práva? S Čínou a Ruskem údajně obchodují všichni

Miloš Zeman řekl minulý týden v projevu českým velvyslancům, že není fanouškem lidskoprávního „kárání“, které může způsobit škody na ekonomických zájmech. Podle viceprezidenta Hospodářské komory tento výrok není daleko od pravdy, s Čínou a Ruskem prý stejně obchodují všichni. „Mě zajímá hlavně byznys,“ říká.
Obchod - kontejnerová doprava - ilustrace
Obchod - kontejnerová doprava - ilustrace
foto youtube

reklama

Prezident Zeman podle svých slov preferuje raději činy než napomínání ostatních zemí v otázce lidských práv. Prý to může akorát tak způsobit škody, například na cestovním ruchu.

Podle viceprezidenta Hospodářské komory ČR Bořivoje Mináře mohou opravdu kritické politické postoje našich politiků ovlivnit způsob, jakým o nás jiné země smýšlejí.

„Ze své zkušenosti z pozice viceprezidenta a z cestování po světě vím, že postoje českých politiků a české zahraniční politiky mají vliv na budoucí byznys,“  řekl online redakci TV Prima viceprezident komory Bořivoj Minář.

 

Ovlivňuje politika obchod?

Podle Mináře mohou mít vliv na obchod především negativní politická stanoviska na adresu jiného státu.

„Kromě toho, že ta země vyjádří nespokojenost a říká, ať se jim do toho nevměšujeme, tak poté velmi často ochladne i ta ambasáda a tím mohou utrpět i ekonomické vztahy,“ řekl pro online redakci TV Prima.

Tento efekt se prý dostavuje hlavně u zemí s autokratickým politickým systémem, jako je například Čína nebo Rusko. Takové státy ale většinou v Česku příliš neobchodují.

„Když jsme se proti Rusku vymezovali, tak došlo k tomu, že se vymezovali jen Češi a naše místa ochotně zaplnili právě ti, kteří nás nabádali k sankcím,“ tvrdí viceprezident komory. „Takže je mnohdy zabrali Němci, Francouzi, Američani, Italové,“ dodává.

Minářovi nevadí, že se Miloš Zeman „přátelí“ s Čínou. Ač jsou její investice v ČR značně nižší, než prezident předvídal, viceprezident komory stále vidí zvýšení obchodního zájmu. „Před pěti lety jsme neměli žádnou přímou linku do Číny a dneska máme 4 nebo 5,“ říká.

„Před pěti lety sem přijelo 130 tisíc Číňanů, loni to bylo 650 tisíc,“ tvrdí. „Ale těch 650 tisíc, co tady byly, se vrátí do Číny a mohou říkat pozitivní věci o ČR. To mě velmi zajímá – že se v Číně stále více o Česku mluví,“ dodává. 

Vytvoření leteckých linek si pochvaluje i Miloš Zeman, který si je ale zároveň vědom nízkých čínských investic, což považuje za „skvrnu“ na spolupráci České republiky s Čínou.

 

Byznys především

„Pokud má v Číně velký vliv místní politická strana a jestli ta strana uznala, že je s Čechy dobré mluvit, protože Češi jsou ochotni mluvit s nimi, tak to je pro mě plus," říká viceprezident Bořivoj Minář, kterého podle jeho slov zajímá hlavně byznys.

Minář se necítí být z pozice ředitele firmy zodpovědný zjišťovat, jestli dochází v zemi, ve které obchoduje, k porušování lidských práv.

„Já nevím, co je pravda o Číně. Nevím, co je pravda o Rusku. A nikdo po mně nemůže chtít, abych jako ředitel firmy zjišťoval, jestli náhodou někde nebyla porušena lidská práva,“ sdělil redakci.

Podle něj je výhodou, když s námi chce Čína jednat. „Pokud má v Číně velký vliv místní politická strana a jestli ta strana uznala, že je s Čechy dobré mluvit, protože Češi jsou ochotni mluvit s nimi, tak to je pro mě plus,“ řekl.

„Já neumím být tím, kdo posuzuje, jestli v zemi, ve které chci prodávat, jsou všechna práva v pořádku. Neumím to rozpoznat, protože nemám dostatečné zdroje,“ míní.

Podle Ministerstva zahraničí není podporování lidských práv a prosazování ekonomických zájmů v protikladu. Je ale důležité, aby v zemích, kde ČR investuje, byly správné podmínky.

„Pro úspěšnost našich investic je zásadní, aby v zemích, s nimiž spolupracujeme, fungoval právní stát a existovalo zdravé podnikatelské prostředí,“ sdělilo tiskové oddělení MZV online redakci TV Prima.

„Zároveň nám nesmí být lhostejné, v jakých podmínkách a s jakými dopady na lidská práva či životní prostřední náš byznys v zahraničí působí. Neodmyslitelnou součástí české diplomacie je tak mimo jiné důraz na dodržování mezinárodního práva,“ dodává tisková mluvčí Zuzana Štíchová.

 

Štěpán Sochor

reklama

reklama