Je islám slučitelný se západními hodnotami? Dívají se na něj občané příznivě? Podívejte se na výsledky studie

Téměř polovina Francouzů a Němců věří, že existuje zásadní střet mezi islámem a jejich společenskými hodnotami, ukázal průzkum YouGov. Přibližně jeden ze dvou občanů Francie a Německa rovněž uvedl, že by jim alespoň trochu (nebo i hodně) vadilo, kdyby si jejich blízký příbuzný vzal muslima, napsal deník Daily Mail.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

V rámci šetření bylo u tisíce lidí z každé zkoumané země zjišťováno, zda je podle nich islám „obecně slučitelný“ se společenskými hodnotami jejich země, nebo zda mezi nimi existuje „zásadní střet“.

Islám je neslučitelný s našimi hodnotami

Zásadní střet mezi islámem a jejich hodnotami vidí 47 procent Němců, 46 procent Francouzů, 38 procent Britů a 36 procent Američanů. Pouze 20 procent respondentů z Německa a 22 procent z Francie sdělilo, že je islám obecně slučitelný s jejich hodnotami.

Nicméně sotva čtvrtina dotazovaných z Francie a Německa uvedla, že je s učením islámu obeznámena. Podle průzkumu pak více než čtvrtina respondentů ve Velké Británii a Německu nezná osobně žádného muslima a pouze 13 procent Britů uvedlo, že má na islám „příznivý“ pohled.

Ilustrační foto

KOMENTÁŘ: Šaría a Islámský stát v Belgii? Hnutí ISLÁM mířící k volbám o to zabojuje. Držím palec

Dojmy z jiných náboženství u respondentů příznivější

Joel Rogers de Waal z organizace YouGov uvedl, že „u významného počtu respondentů ze západu jsou obecné dojmy z islámu ve srovnání s jinými náboženstvími méně příznivé“. Průzkumy ve všech čtyřech západních zemích ukázaly, že je výrazně vyšší počet respondentů, kteří se cítí vůči islámu nepříjemně.

Například v Německu uvedlo pouze osm procent lidí, že mají „velmi příznivý“ nebo „poměrně příznivý“ pohled na islám a naopak 53 procent dotazovaných se vyjádřilo nepříznivě. Podobně to vypadalo ve Francii, kde příznivý pohled na islám uvedlo 10 procent lidí a opačně se vyjádřilo 49 procent. Naopak na křesťanství nahlíží příznivě 41 procent Němců a 35 procent Francouzů, kdežto nepříznivě 16 procent Němců a 15 procent Francouzů.

Jak v Německu, tak ve Francii 72 procent dotazovaných vyjádřilo znepokojení vzhledem k možnému nárůstu islámského extremismu.

Jak jsou na tom Češi?

Obdobný průzkum provedla společnost Median v červnu minulého roku na území České republiky mezi více než osmi stovkami respondentů. Například mít za souseda muslima by vadilo 52 procentům dotazovaných, muslimku 49 procentům a muslimský manželský pár s dětmi 51 procentům. Kdežto křesťanský pár s dětmi by vadil 10 procentům Čechů a židovský pár 14 procentům.

Výstavba komunitního centra pro muslimy v místě trvalého bydliště by vadila 82 procentům lidí. Partnerský vztah jejich dítěte s muslimem/muslimkou by vadil 81 procentům občanů. Vznik mešity v místě bydliště by vadil 80 procentům dotazovaných. Muslimský spolužák ve třídě by vadil  35 procentům rodičů, stejně jako kolega muslim v práci.

reklama

reklama