Je jídlo před spaním nezdravé? Japonská studie přichází s překvapivým zjištěním

Po celém světě řada lidí věří, že je dobré se s dostatečným odstupem před spánkem vyhnout jídlu. V Japonsku dokonce veřejně doporučují nejíst minimálně dvě hodiny před spaním. Nový průzkum provedený v této zemi však naznačuje, že může jít pouze o pověru a že to, zda jíme před spaním, nemá výrazný vliv na naše zdraví, uvedla agentura DPA.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Obecné přesvědčení spočívá v tom, že jídlo před spaním zvyšuje riziko výskytu onemocnění spojených s vyšší hladinou glukózy v krvi, jako jsou například cukrovka nebo srdeční choroby.

V průběhu tří let sledováno 1573 dospělých

Jelikož pro výše uvedené neexistují žádné přesvědčivé důkazy, rozhodli se japonští vědci provést vlastní studii, ve které se zaměřili na zdravotní data 1573 dosplěých starších 40 let. Ti byli dotazováni ohledně jejich životního stylu a vědci jim kontrolovali hladinu cukru v krvi. Datové soubory jednotlivců pak porovnávali v průběhu tří let (2012–2014).

Vegatariánstvím k rakovině 2

ODHALENO: Vegetariáni jsou méně zdraví než masožravci, tvrdí nová studie! Proč byste prostě měli jíst maso?

Vědci v průběhu těchto tří let nezjistili žádný významný rozdíl v hladině glukózy v krvi u osob, které dodržovaly dvouhodinovou pauzu mezi jídlem a spánkem, a u lidí, kteří uvedli, že dvouhodinový prostoj nedodržovali.

Důležitost zdravého životního stylu

Namísto toho jejich zjištění ukázala, že mnohem větší význam než jídlo před spánkem mají jiné faktory, jako jsou váha, krevní tlak, úroveň fyzické aktivity nebo kouření.

„Větší pozornost by měla být věnována zdravým porcím a složení jídla, dostatečnému spánku a vyhýbání se kouření, alkoholu a nadváze, neboť tyto proměnné měly větší vliv na metabolický proces,“ vyvodili vědci.

Reklama
Reklama