Je kryptoměna sexy platidlo budoucnosti, nebo je nebezpečná a raději se jí vyhnout?

Ticho před bouří… Určitě jste zaregistrovali obrovský boom kryptoměn, kdy se toto slovo skloňovalo ve všech pádech a nebyla možnost mu uniknout. Z lidí, kteří investovali například do Bitcoinu se stali „boháči“ a zdálo se, že jsou za vodou. Pak ale přišla studená sprcha a svět digitální měny zaznamenal pokles…a teď se zdá, že opět zavládl klid a kryptoměny se přestávají tolik řešit. Opravdu tomu ale tak je? A víte, co to vlastně kryptoměna je a na čem stojí

Znáte příběh muže, který vyhodil starý počítač, ve kterém měl stovky bitcoinů a už se mu ho nepovedlo najít? Tak z něho dnes mohl být milionář, který by nám mával z luxusní limuzíny a nemusel by už nic moc řešit. Místo toho ale chodí do práce a žije dál svůj, možno říci, poklidný život dál, jako by nic. Až na ty psychické potíže, které má z toho, o co přišel…

Kryptoměny se staly fenoménem. Lidé o nich mluví, ale vlastně ani moc neví, co jsou vůbec zač a jak fungují. A právě tuhle problematiku v tomto článku Prima rádce lehce rozebereme.

O JSOU TO KRYPTOMĚNY - A ONEN BITCOIN

„Vytvořil jsem nový systém elektronických peněz, který je plně postaven na principech peer-to-peer sítě a nepotřebuje třetí stranu, která zajišťuje důvěru systému,“ prohlásil stvořitel Bitcoinu, když danou technologii publikoval v roce 2009.

Bitcoin je skloňován jako digitální měna. Přesnější by však bylo spíše označení bitcoinová síť, případně protokol, kde rozlišujeme Bitcoin jako síť a Bitcoin jako měnovou jednotku. Jedná se snad o první peněžní systém, který není nikým kontrolován. Je tedy plně decentralizovaný. Vše stojí na tzv. Blockchainové technologii.

,,Představte si svět, kde nepotřebujete prostředníky. Jednoduše prostředí, kde díky transparentnosti je korupce a tajné zvýhodňování jednotlivých stran neproveditelné. Svět, který nepotřebuje centrální moc, aby zajistila hladké workflow a dohlížela na celý systém. Blockchainová technologie je taková veřejná účetní kniha přístupná každému,“ popisuje největší výhodu kryptoměn Mgr. Daniel Kosec, kterého svět kryptoměn už před několika lety zcela pohltil.

Následně navazuje ekonom Michal Jurčák: ,,Takto funguje technologie Blockchainu, kterou se aktuálně snaží vyvíjet a zdokonalovat největší mozky z celého světa. Tuto technologii by rády totiž využivaly mnohé firmy a světové banky,"

V médiích se často objevují informace o tom, že Bitcoin a kryptoměny jsou často využívány k praní špinavých peněz a ke kriminální čínnosti. ,,Zamyslete se nad následujícím. Bitcoinová síť je veřejná účetní kniha. Kdybyste byl kriminálník a chtěl udělat jakoukoli nelegální činnost, chtěl byste, aby to bylo veřejně zaznamenáno do této decentralizované účetní knihy, kam může kdykoli a kdokoli nahlédnout z jakéhokoli počítače i zpětně do historie? Předpokládám, že ne. To přece nedává smysl. Nebylo by tedy snazší vzít starou dobrou hotovost?" komentuje nejčastěji propíranou nevýhodu kryptoměn Kosec.

DECENTRALIZOVANÁ MĚNA - STÁTY SE BRÁNÍ

Velkou výhodou kryptoměn je decentralizace. To se samozřejmě nelíbí mnohým státům, které tak nemají možnost jakkoli tuto měnu ovlivnit. Přicházejí tak s velmi razantním řešením. Jednoduše ji zakazují. Příkladem můžou být některé státy Jižní Ameriky nebo restrikce na území Číny.

Proč k tomu dochází? ,,Daňové úniky. Státy jednoduše přicházejí o peníze, a tak se rozhodly zasáhnout. V tomto směru se dají očekávat dílčí kroky jednotlivých států, kdy aspoň určitou částí budou chtít do systému kryptoměny zasáhnou," říká Jurčák. Lze tedy očekávat mnohá opatření, která budou mít za úkol "otrávit" život držitelům kryptoměn.

JAK SE URČUJE HODNOTA KRYPTOMĚN?

Například hodnota Bitcoinu je určována trhem a nelze ji devalvovat. Je svým způsobem vzácný, a to díky jeho omezenému množství. Jeho majitelé si především pochvalují to, že s ním už pomalu lze platit denní úkony a hlavně jeho přeposílání druhé straně je relativně rychlé a s minimálními poplatky. Navíc se ročně dá zhodnotit i desítkami procent ,,Dám jen takový malý příklad. Na začítku roku 2017 se cena Bitcoinu pohybovala kolem 20.000 Kč za jeden. Stačilo počkat témeř 1 rok a jeho hodnota desetinásobně stoupla. Pokud byste navíc měli v úmyslu prodávat Bitcoin v lednu v roce 2018, tak byste svou invetici zhodnotili asi zdvacetinásobili," říká Kosec.

Bitcoin však není jedinou kryptoměnou fungující na tomto systému. Kryptoměn je dnes několik tisíc a je to tedy ráj pro spekulanty, kteří na nich zhodnocují prostředky i desítkami procent denně. Nenechte se ale zmást těmito krásnými slovy. V jeden den některá z měn naroste o desítky procent. Vy nakoupíte a čekáte až povyroste zase o něco výš. Následující den pak třeba můžete přijít o všechny své investované peníze. Měna jednoduše padne k zemi a není schopna se "probojovat" zpět.

Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Cyrrus (sedící vpravo na obrázku výše), pro deník Penize.cz shrnul pozici investora do kryptoměn: ,,Kryptoměny nejsou investice ani spekulace, jde o sázku. Opravdu jim rozumí jen zlomeček lidí, kteří do nich vkládají peníze. A tento zlomeček lidí vůbec neumí odhadnout politický a společenský dopad rozmachu kryptoměn. Nikdo netuší, čeho všeho budou vlády a centrální banky schopny, až pochopí, jakým je pro ně bitcoin a spol. ohrožením,"

NEVÝHODY DIGITÁLNÍCH MĚN

Sundejme si teď naše růžové brýle a podívejme se podrobněji i na druhou stranu mince. Značnou nevýhodou kryptoměny je, že k jakékoli činnosti s ní potřebujete internet. Nemáte-li připojení, máte prostě smůlu. Zní to možná neuvěřitelně a říkáte si, že v dnešní době má internet každý. Není tomu ale tak vždy a všude.

Často se také dočtete o krádežích digitálních měn. Odborníci doporučují, abyste se vyhnuli erotickým stránkám, díky kterým si do PC natáhnete viry. Dále byste neměli stahovat aplikace, které zvyšují riziko napadení počítače a následně doporučují investovat peníze do zabezpečení vašich digitálních peněz u ověřeného správce digitálních peněženek.

To se vám opravdu mnohdy vyplatí. Každopádně stejně vám někdo vaší peněženku může vybrat. Heckeři jsou prostě dobří a dostanou se kamkoli, když chtějí. Top společnosti si právě tyto lidi najímají, aby pro ně vytvořili systémy, které nikdo neprolomí. Vždy se ale najde někdo chytřejší a šikovnější – a prolomí zabezpečení. S použitím selského rozumu je toto riziko ale stejné jako u obyčejných peněz. Buď je ztratíte, někdo vám ukradne peněženku, nebo vám někdo napadne účet u banky – banka je ale pojištěná a peníze vám získá zpět, většinou.

POLITIKA A VYŠŠÍ ZÁJMY

Přemýšlel jsem zda v této sekci rozepisovat vše, co jí týká, ale myslím, že to prostě není třeba. Politika a tzv. vyšší zájmy hrajou v našich životech velkou roli a denně nás ovlivňují. Očekávejte tedy, že brzy ovlivní i svět kryptoměn, a to velmi výrazně.

Další nevýhodou je pak samozřejmě vysoká volatilita. Prudké výkyvy kurzu potěší spekulanty, kteří jsou na ně připraveni, mají zkušenosti a umí s nimi pracovat. Pokud ale vy jako amatéři investujete do kryptoměn značnou část svého kapitálu a nejste připraveni, že o tyto peníze můžete přijít, váš plán prostě selže. ,,Pokud chcete investovat do kryptoměn, poraďte se s odborníky. Můžu vám dát ale jednu velmi cennou, ale za to jednoduchou radu. Pokud budete zhodnocovat peníze na kryptoměnách a držíte ty správné, nepropadejte panice, když hodnota vašich investic prudce klesne. Jedná se zde mnohdy o dlouhodobou investici a zvítězí ten, kdo tlak vydrží a neselže v trpělivosti," dodává na závěr Daniel Kosec.

Tagy: