Je možné změnit DNA v těle? Vědci v USA se o to pokusili!

V rámci léčebné terapie se vůbec poprvé vědci pokusili upravit gen tak, aby trvale změnil vybranou část DNA pacienta. Do třech měsíců bude známo, zda se pokus podařil. Informaci poskytla agentura AP.
ilustrační foto- DNA
ilustrační foto- DNA
Pixabay

reklama

Už v minulosti odborníci upravovali DNA na buněčné úrovni v laboratořích a poté úspěšně změněné buňky vrátili do těl pacientů. Nyní se změna DNA provádí přímo v těle pacienta! Zároveň existuje genová terapie přímo pro lidské tělo, u ní ale není možné kontrolovat, kam  v DNA se nová informace zapíše.

Pro lékaře a vědce jde o naprosto zásadní moment v oblasti vědy a zkoumání DNA. Experiment položil cestu pro budoucí genové terapie, které by jednou mohly zbavit lidstvo dnes nevyléčitelných nemocí.

Samozřejmě, že pokus má i svá rizika, které souvisí s tím, že pokud nastane chyba v genetickém zápisu, nebude možné ji opravit.

Brian Madeux
Autor: AP Brian Madeux

A kdo byl pacientem, který jako první na světě podstoupil změnu DNA? Stal se jím čtyřiačtyřicetiletý Brian Madeux, který trpí Hunterovým syndromem. Jedná se o metabolické onemocnění, které způsobuje psychomotorickou retardaci a postihuje také skelet. „Chci to riziko podstoupit. Věřím, že to pomůže mně i dalším lidem,“ uvedl pacient.

Brianovi odborníci na klinice v Kalifornii vpravili infuzí do těla několik miliard kopií opravného genu a také genetický korekční nástroj CRISPR. Ten je přirovnáván k nůžkám, které vystřihnou vadný úsek DNA, a volné místo nově zaujme nitrožilně podaná oprava.

Za pár měsíců bude Brian znát výsledek. Věříme, že se test podaří.  

reklama

reklama