Je naše planeta v ohrožení? NASA se připravuje na odklon asteroidu, který může ohrozit Zemi

Konec světa? Podle některých odborníků to má být právě rok 2135, kdy může být všemu konec. Právě v tomto roce má dojít ke srážce s planetkou Bennu, která může pro lidstvo skončit tragicky. Odborníci z NASA už prý ale pracují na způsobu, jak katastrofě zabránit.
Asteroid
Asteroid
NASA

reklama

Může to znít jako děj nějakého katastrofického filmu, jenže je to realita. NASA zkoumá reálné možnosti, jak v budoucnu zabránit srážce Země s asteroidem. Jedno z možných nebezpečí představuje sotva půlkilometrová planetka Bennu. Vědci se obávají, že případný střet Bennu se Zemí, který by mohl nastat v roce 2135, může znamenat konec života na naší planetě.

A právě proto NASA pracuje na projektu s názvem Hammer (Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emergency Response). Jeho záměrem je zkonstruovat takové vesmírné plavidlo, které by bylo schopné nalétnout přímo do asteriodu a vychýlit jej z dráhy. Druhou možností je odpálení nukleární zbraně, informoval deník The Washington Post.

Podle jednoho z leteckých inženýrů NASA Brenta W. Barbeeho je všechno zatím ve fázi teorie. Vědci prý pracují s několika verzemi, kam může asteroid dopadnout. Tou nejpravděpodobnější je, že Bennu naši planetu mine a svoji pouť vesmírem zakončí nárazem do Slunce.

Barbee tvrdí, že i když může mít případný náraz asteroidu do Země obrovské následky, stejný osud jako potkal dinosaury, by nás zřejmě nečekal. Podle inženýra totiž nemá Bennu dostatečnou velikost.

Planetka Bennu byla objevena 11. září 1999 a je zařazena na seznam možných hrozeb pro planetu Zemi. Bennu by se podle výpočtů vědců mohla srazit se Zemí 22. září 2135.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!