Je rozhodnuto! Novým předsedou Senátu je Miloš Vystrčil

Senátoři si zvolili nového předsedu. Stal se jím předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil. O výsledku rozhodla tajná volba, ve které senátoři Vystrčila upřednostnili před druhým kandidátem Jiřím Růžičkou (za TOP 09 a STAN). Vystrčil nastupuje na místo po Jaroslavu Kuberovi (ODS), který před měsícem náhle zemřel.
Nový předseda Senátu Miloš Vystrčil
Nový předseda Senátu Miloš Vystrčil
ČTK/Deml Ondřej

reklama

Vystrčil byl považován za favorita už před volbou, podporu mu vyjádřili zástupci KDU-ČSL a ANO. Spolu s ODS sdružují tyto senátorské frakce dohromady polovinu všech členů horní komory. Dosavadního předsedu senátorů ODS do čela horní komory vyslalo 52 ze 76 přítomných senátorů, Růžičku volilo 21 z nich. Podle Růžičky mezi senátory převládl názor, že půl roku před volbami není třeba měnit strukturu vedení horní komory. Vystrčil ale bude podle Růžičky důstojným a zodpovědným reprezentantem horní komory.

Miloš Vystrčil po zvolení uvedl, že chce, aby horní komora byla ústavní pojistkou, hlídačem exekutivy a kotvou, která zajistí pevné postavení Česka. Plánuje zlepšit spolupráci se Sněmovnou. Chtěl by například, aby poslanci podrobněji zdůvodňovali senátorům změny, které v návrzích zákonů provedli.

Předseda Senátu Jaroslav Kubera

Jaroslav Kubera (†72): Nejvýraznější politik posledních tří dekád, dlouholetý starosta a vášnivý kuřák

Místo v čele Senátu připadlo ODS po předloňských senátních volbách, po nichž kluby občanských demokratů a Starostů měly po 18 členech. Od obsazení křesla předsedy horní komory se pak odvíjelo i další povolební uspořádání Senátu. Právě kvůli tomu se nyní rozhodli podpořit Vystrčila představitelé KDU-ČSL a ANO. Senátoři STAN se rozhodli nominovat Růžičku jako aktuálně nejsilnější frakce.

Vystrčil bude vést horní komoru do podzimních senátních voleb, v nichž se třetina členů Senátu obmění. Na základě upraveného povolebního rozložení sil v Senátu si pak jeho členové před koncem roku vyberou nové vedení.

Nového předsedu Senátu, který byl rovněž předsedou senátorů ODS, v této funkci nahradil náchodský senátor a někdejší policejní prezident Martin Červíček. Na jeho místo prvního místopředsedy klubu postoupil ostravský senátor Zdeněk Nytra, který je také předsedou senátní komise k posouzení auditů EU ohledně premiéra Andreje Babiše (ANO) a dotací pro Agrofert.

iPrima/ČTK

reklama

reklama