Je to definitivní. Bioparox zmizí z trhu, za pár týdnů ho už nekoupíte

Téma Zpráv FTV Prima: Používáte k léčbě infekce horních cest dýchacích lokální antibiotikum Bioparox? Možná už teď máte problémy ho koupit, brzy ovšem nebude k dostání vůbec. Jeho užívání prý může být nebezpečné. Teď už je jisté, že definitivně zmizí z trhu
Bioparox se stahuje z lékáren...
Bioparox se stahuje z lékáren...
Zprávy FTV Prima

reklama

Pomyslný antibiotický balíček první pomoci při rýmě, zánětu hltanu a nosohltanu, vedlejších nosních dutin nebo angíně, to měl být Bioparox - léčivý přípravek, který je na našem trhu už zhruba padesát let. Podle lékařů pacienti Bioparox rádi používají. Sami lékaři ho ale nedoporučují rádi. "Lékaři nezaznamenali nějaké velké antibiotické účinky," tvrdí praktik Lubomír Nečas. Bioparox v řadě případů nikdy nepomohl. Jeho léčivá látka zvaná fusafungin naopak mnohdy způsobila vážné zdravotní potíže - v některých případech dokonce i smrt. Evropská léková agentura proto řekla: Dost! A na sklonku léta 2015 začala přehodnocovat přínosy a rizika léčby přípravky obsahujícími fusafungin. "To přehodnocení bylo zahájeno na popud Italské lékové agentury, kdy se objevila řada velmi závažných nežádoucích účinků včetně několika úmrtí," řekla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Šustková. Podle výboru Evropské agentury pro léčivé přípravky tak může být fusafungin více zdraví škodlivý než prospěšný.

Šetřete při nakupování. S kreditkou to jde. Získáte slevy u obchodníků a další výhody.
>>> SROVNÁNÍ kreditních karet (včetně slev, bonusů a dalších výhod) + možnost sjednání online

Problémy hlavně u astmatiků

U nás se prý takto závažné nežádoucí účinky nevyskytly. Vedoucí lékárnice v jedné ze sítí lékáren u svých klientů zaznamenala následující: "Byl tam nějaký diskomfort v hltanu, ale jenom u pacientů, kteří jsou astmatici," popsala lékárnice Lucia Kvaková. Právě tito pacienti by Bioparox neměli podle lékařů užívat určitě. "Protože může vyvolat alergickou reakci s bronchospasmem. A může také vyvolat alergickou reakci kožní nebo slizniční, což už jsme jednou u našeho pacienta měli, ale není to časté," říká lékař Nečas.

Pojistit auto, nebo život?

O majetek se bojíme víc, než o zdraví. Proč má smysl životní pojištění?

Negativní reakce na vlastní kůži

Už po první reportáži ve Zprávách FTV Prima a článku na Prima Rádci, ve kterých jsme informovali o tom, že Státní ústav pro kontrolu léčiv lék Bioparox nedoporučuje dál užívat, se nám začali ozývat lidé, kteří mají s přípravkem špatnou zkušenost. "Již před pěti lety jsem měla po jeho užití velké problémy. To jsem ho použila pouze dvakrát," napsala na konci února mailem jedna divačka. Další zase napsala v diskuzi pod článkem: "Taky jsem si před lety koupila Bioparox. Pár hodin po požití mě začly svědit dlaně uvnitř pod kůží, bylo to k zbláznění, protože uvnitř se nedá poškrábat, pak se mi v těchto místech udělaly fleky a ruce otekly, začly mě svědit i chodidla a obličej, nakonec mi otekl krk a nemohla jsem dýchat, takže jsem skončila na pohotovosti. Už nikdy bych si tento přípravek, ani žádná jiná volně dostupná antibiotika nekoupila, jen vidím leták na Bioparox a svědí mě celé tělo."

Jiní mají pozitivní zkušenost

Na druhou stranu, pro celou řadu lidí bylo doporučení Bioparox neprodávat naopak nepochopitelné. Prý žádné negativní reakce neměli a naopak pocítili vždy rychlou úlevu. Nicméně Koordinační skupina Evropské lékové agentury teď rozhodla o tom, že registrace u těchto léčivých přípravků bude v celé Evropské unii skutečně zrušena. Registrace léčivého přípravku Bioparox v Česku by měla být definitivně zrušena během několika příštích týdnů. Pak už přípravek zmizí i z lékáren.

Ve spolupráci s Danielou Klívarovou, reportérkou Zpráv FTV Prima

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sledujte Zprávy FTV Prima. Každý den v 18.55 hodin, nebo kdykoliv na Prima PLAY - Zprávy.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!