Je to hon na čarodějnice, reaguje Trump na ústavní žalobu!

Tak tohle asi nečekal! Americký prezident Donald Trump dostal políček! Šéfka Sněmovny reprezentantů demokratka Nancy Pelosiová oznámila, že byl zahájen proces přípravy ústavní žaloby na prezidenta. Tato procedura tzv. impeachmentu může vést až k jeho odvolání.To ale vzhledem k převaze Trumpových republikánů v Senátu není příliš pravděpodobné.
Trump čelí impeachmentu
Trump čelí impeachmentu

reklama

Pelosiová při oznámení uvedla, že Trump "vážně porušil Ústavu" a že "nikdo nesmí stát nad zákonem". Podle ní Trump svými činy zradil "prezidentskou přísahu, národní bezpečnost i integritu voleb". 

Krok demokratů přichází několik dní po obviněních vůči Trumpovi v souvislosti s jeho červencovým telefonátem s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Trump čelí obvinění, že vojenskou pomoc Ukrajině podmiňoval tím, aby Kyjev zahájil vyšetřování syna bývalého viceprezidenta Joea Bidena. Hunter Biden byl spoluvlastníkem ukrajinské energetické firmy v době, kdy byl jeho otec druhým mužem ve vládě amerického prezidenta Baracka Obamy. Joe Biden potvrdil, že v roce 2016 pod pohrůžkou zablokování půjček naléhal na tehdejší ukrajinskou vládu, aby odvolala generálního prokurátora. Ten vyšetřoval pro podezření z korupce právě i firmu jeho syna.

Joe Biden, který je favoritem na demokratickou kandidaturu v amerických prezidentských volbách, uvedl, že podpoří zahájení impeachmentu, jestli Trump nebude spolupracovat s Kongresem na vyšetřování kauzy kolem hovoru se Zelenským či v dalších záležitostech. Prezidentské volby se v USA konají už příští rok.

Hlasy po zahájení ústavních kroků vůči Trumpovi sílí mezi demokraty už několik měsíců 

Impeachment definuje Ústava Spojených států amerických v článku II. oddílu 4: „Prezident, viceprezident a všichni úředníci Spojených států musí být zproštěni funkcí, budou-li obžalováni a usvědčeni z velezrady, úplatkářství nebo z jiných těžkých zločinů a trestných činů.“ Sněmovna Kongresu USA má právo impeachmentu, tedy pravomoc formálně obžalovat prezidenta, viceprezidenta a jiné úředníky celonárodní vlády. Senát má právo při souzení impeachmentu vystupovat jako soud. K uznání vinným je zapotřebí souhlasu dvou třetin přítomných senátorů. 

Impeachmentu zatím v americké historii čelili pouze dva prezidenti, v roce 1868 Andrew Johnson a o 130 let později Bill Clinton. Oba z ústavní žaloby odešli vítězně. Richard Nixon v roce 1974 rezignoval dříve, než o impeachmentu stačila hlasovat celá Sněmovna.

reklama

reklama