Je to naprosté šílenství: Dánové vzali kadeřníky útokem

Poté, co Dánsko částečně zrušilo opatření zavedená před měsícem kvůli pandemii koronaviru, se v zemi opět otevřely kadeřnické salóny. Dostat se do nich však není tak jednoduché. Netrpěliví klienti vzali podniky útokem.
Kadeřník
Kadeřník
foto pixabay

„Je to prostě šílené. Máme rezervovaná všechna místa na další dva týdny,“ uvádí Phil Olander, majitel jednoho z kadeřnických salónů v centru Kodaně. 

Dále říká, že poté, co úřady v pátek oznámily rozvolňování karantény, jeho on-line rezervační systém byl kompletně přetížen kvůli přílišnému množství zákazníků. Majitel dalšího kodaňského kadeřnictví řekl, že práce všech jeho zaměstnanců je naplánována na další tři týdny a že by museli pracovat neuskutečnitelné přesčasy, aby vyhověli všem, kteří by se chtěli objednat.

Úřady také umožnily znovuotevření tetovacích salónů, kosmetických salonů, zubních klinik a optik. Obnoveny jsou i autoškoly. Všechna tato zařízení však budou muset dodržovat nová, přísnější hygienická pravidla.

Koronavirus

KORONAVIRUS ON-LINE: Část Evropy se zlehka nadechuje. Česko má 6 961 nakažených

Kompletní úklid

„Po každém klientovi musíme provést kompletní úklid celého podniku,“ řekl Olander. „To znamená, že musíme dezinfikovat všechny židle, nástroje od kliky po platební terminály. To je spousta práce navíc.“ Kvůli novým podmínkám se změnil dokonce i interiér jeho kadeřnictví. Musel rozšířit čekárnu a odstranit časopisy, které si návštěvníci mohli prolistovat při čekání na ostříhání.

„Nastal čas, abych se nechal ostříhat, a obvykle sem chodím,“ uvedl jeden z klientů Christian Rickhof. Se zrušením omezení souhlasí, a že to povede k nové vlně šíření infekce se nebojí: „Myslím, že úřady to udržují pod kontrolou, věřím jim.“ Většina kadeřnictví je na otevření podle něj připravena. Bezpečnostní opatření se však všude liší.

Majitelka kadeřnictví Aisi Akayaová nosí při práci roušku a ochranné rukavice. Měsíc neměla žádný příjem, takže měla radost, že se salóny mohly opět otevřít. Ne každý je však podle ní připraven jít se ostříhat. „Mladí lidé k nám přišli. Ale ti starší ne,“ tvrdí žena.

Dánsko bylo jednou z prvních zemí Evropy, která zavedla karanténu. Nyní je jednou z prvních, kdo ji začal postupně rušit. Mateřské a základní školy tam začaly fungovat již minulý týden. Mnoho dalších omezení však zůstane v platnosti alespoň do 10. května. Hranice země zůstávají uzavřené a je rovněž zakázáno shromažďovat se ve skupinách více než 10 lidí.

Vysoké školy uvolňují opatření

Vláda uvolnila některá opatření v rámci vysokých škol. Co to znamená pro studenty?

Účes – to nejdůležitější?

Během karantény se Evropané musí vzdát mnoha pro všechny rutinních věcí a aktivit, ale jedním z největších problémů je pro ně nemožnost navštívit kadeřníky. Agentura Reuters cituje sociologický výzkum z Řecka, během kterého třetina respondentů uvedla, že návštěva kadeřnictví bude to první, co po uvolnění karantény učiní. Řekové ovšem zatím nevědí, kdy budou mít příležitost znovu navštívit kadeřníky. Například obyvatelé Švýcarska si budou moci kadeřníků užít již za týden.

Podle agentury by se salóny měly otevřít i v Německu, Rakousku a pravděpodobně v Portugalsku. V Dánsku je relativně nízký počet případů nákazy a úmrtí na koronavirus – podle statistik bylo v pondělí zaznamenáno celkově kolem 7 000 případů COVID-19 a přes 350 úmrtí.

V zemích, které jsou koronavirem ovlivněny více, však mohou být vyžadována přísnější opatření. „Potřebujeme přísný hygienický plán. Pokud nezajistíte bezpečnost, nemůžete otevřít,“ řekla 26letá kadeřnice z Berlína Melanie Chatfieldová. „Je absurdní, že život člověka najednou závisí na účesech nebo obarvených vlasech.“ Kadeřnictví v německém hlavním městě mají být otevřena 4. května.

reklama