Je váš oblíbený film genderově vyvážený, nebo je sexistickým prasátkem? Sami můžete v nové aplikaci hodnotit filmy počtem mang

Feministická skupina v Indonésii vydala aplikaci Mango Meter, která umožňuje filmovým divákům hodnotit filmy (nebo se na jejich hodnocení podívat) z pohledu genderové vyváženosti. O aplikaci informovala agentura DPA.
Mango Meter
Mango Meter
@MangoMeter / Twitter

reklama

Sami uživatelé mohou vybrat ze seznamu převážně hollywoodských a indických filmů snímek, který chtějí hodnotit. Klasifikace pak probíhá formou ohodnocení každého z jedenácti přednastavených výroků vztahujících se k filmu.

Sexistické prasátečko za jedno mango

Ohodnocení jedním mangem znamená, že film je extrémně sexistický, naopak pět mang dokládá, že film je plně feministický.

Aplikace, která je podle tvůrců vůbec první svého druhu, je dostupná zdarma ke stažení pro uživatele operačních systémů iOS i Android. „Mnoho filmů stále posiluje genderové a rasové stereotypy, sexuálně objektivizuje ženy a normalizuje a romantizuje genderové násilí,“ uvedla spoluautorka aplikace a indonéská novinářka Devi Asmarini.

„Mysleli jsme si, že když poskytneme nástroj k hodnocení filmů, můžeme vzdělávat diváky a eventuálně samozřejmě chceme poslat vzkaz napříč filmovým průmyslem, aby v budoucnu vytvářeli lepší produkty,“ uvedla Asmarini.

Ilustrační foto

KOMENTÁŘ: Pohádky jsou genderově „na draka“, běsní herečky. A vůbec, já bych je zakázal… pohádky... i herečky

Expertní i uživatelské hodnocení. Představu si uděláte sami

Na tvorbě aplikace spojilo síly šest novinářů, akademiků a aktivistů ze šesti asijských zemí s podporou německé politické nadace Friedrich-Ebert-Stiftung (FES).

Aplikace automaticky vyhodnotí průměrné skóre a zobrazuje pozitivně hodnocené filmy stejně jako hodnocení expertního týmu Mango – pro uživatelské srovnání. Hodnocení expertního týmu má být založeno na tzv. Bechdelově testu, který měří zastoupení žen v díle skrze otázku, zda jsou v něm reprezentovány alespoň dvě ženy, které spolu mluví o něčem jiném než o muži.

Aplikace údajně obdržela pozitivní zpětnou vazbu, a to i od samotných filmových kritiků a v Google Play obchodě má 4,1 hvězdičky z pěti.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!