Je zdravější a účinnější cvičení před, nebo po snídani? Na tuto otázku se zaměřili i britští vědci

Britská studie zaměřená na muže s nadváhou či obezitou zjistila, že účastníci, kteří po dobu šesti týdnů cvičili před snídaní, spálili dvakrát více tuku než ti, kteří cvičili až po snídani. O studii informoval server CNN.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Výzkumníci si tento fenomén vysvětlují tím, že cvičení „bez paliva“ nutí tělo spalovat dříve uložené sacharidy a poté, co spálí tyto zásoby, se vrhne na tukové buňky. Ačkoliv podle vědců v rámci šestitýdenního výzkumu skupina mužů cvičících před snídaní neshodila na váze více než muži, kteří cvičili po jídle, tak u této skupiny byly zaznamenány „silné a pozitivní“ zdravotní účinky.

Lepší reakce zatížených svalů

Cvičení před jídlem podle vědců způsobilo, že mužské svaly lépe reagovaly na inzulín, který řídí hladinu cukru v krvi, čímž snižuje riziko cukrovky a srdečních chorob. „Skupina, která cvičila před snídaní, zvýšila svou schopnost reakce na inzulín, což je o to pozoruhodnější, že obě skupiny shodily stejné množství váhy a nabyly podobnou fyzickou kondici,“ uvedl fyziolog Javier Gonzalez z lékařské katedry University of Bath.

Chcete mít tricáky jako skála? Při cvičení vám poslouží lavička

Chcete mít tricáky jako skála? Při cvičení vám poslouží lavička

 

Jak Gonzalez dodal, jediným rozdílem mezi skupinami bylo načasování příjmu potravy. Ačkoliv cvičení před snídaní možná nebude mít oproti cvičení po snídani výrazný vliv na úbytek váhy, rozhodně bude mít významný vliv na celkové zdraví.

Podobné výsledky u starší studie

Jiná studie z roku 2010, které se účastnilo osmadvacet zdravých fyzicky aktivních mužů, zjistila, že muži, kteří cvičili před snídaní, si uchovali svou váhu, ale snížili hladinu tuku v těle a udrželi si zdravou hladinu cukru v krvi. Trochu překvapivě pak muži, kteří cvičili po snídani, na váze přibrali.

Pokud se rozhodnete cvičit s prázdným žaludkem, americká krasobruslařská asociace přinesla několik rad pro to, aby člověk neničil vlastní svalovou tkáň:

  • rehydratovat, doplňovat, regenerovat a nabírat sílu
  • pít dostatečně vodu nebo nápoje ke sportu určené 
  • do patnácti až třiceti minut sníst jídlo s podílem sacharidů vůči kvalitním proteinům v poměru 4:1
  • dobrou volbou může být ovoce s nízkotučným řeckým jogurtem, müsli nebo banán s arašídovým máslem

reklama

reklama