Jeden z nejsilnějších hurikánů v historii USA zasáhl pobřeží. Hlášena je první oběť

Hurikán Michael ve středu kolem osmé hodiny večerní středoevropského letního času (SELČ) zasáhl floridskou oblast Panhandle. Podle agentury AP se jedná o nejsilnější hurikán, který zasáhl kontinentální část USA za posledních téměř 50 let. Kromě značných škod je hlášena i první oběť.
Hurikán Michael
Hurikán Michael
@IceColdMe / Twitter

reklama

Hurikán Michael nejprve zasáhl písčité pláže oblasti Panhandle poblíž Mexico Beach. Díky neobvykle teplé vodě v Mexickém zálivu silou spadal do čtvrtého stupně Saffir-Simpsonovy stupnice.

 

V severní Floridě živel zasáhl pobřeží silnými dešti, větrnými poryvy, které dosahovali rychlosti až 250 km/h a nárazovými vlnami. Zaplavoval ulice a doky, vyvracel stromy, trhal markýzy a došky ze střech. Způsobil rovněž exploze transformátorů a odřízl od elektřiny více než 388 tisíc domovů a podniků.

 

Po zpustošení oblasti Panhandle zamířil na jih Georgie již jako hurikán třetí kategorie. I tak se jedná o nejsilnější zaznamenaný hurikán v tomto s Floridou sousedícím státě.

 

Z postižených oblastí je zatím hlášena jedna oběť. V oblasti Panhandle zabil muže strom, který spadl na jeho dům.

Výrazné škody způsobil hurikán také v Panama City, kde po celém městě lámal a vytrhoval ze země stromy a elektrické vedení nebo vytrhával střešní tašky. Padlé stromy rozštěpily řadu domů a na ulicích leží nespočet pokroucených informačních značek.

 

 

Podle tlaku 3. nejsilnějším a podle větru 4. nejsilnějším v historii USA

Podle vnitřního barometrického tlaku je Michael třetím nejsilnějším hurikánem, který zasáhl pevninu USA. Silnější byly jen nepojmenovaná bouře z roku 1935 a Camille v roce 1969. Podle rychlosti větru je pak Michael čtvrtým nejsilnějším, když ho z tohoto hlediska překonala opět bouře z roku 1935, jejíž větry dosahovaly 296 kilometrů v hodině, dále již zmíněný hurikán Camille a Andrew v roce 1992.

Zatím je bouře stále tak silná, že zůstává hurikánem i při svém čtvrtečním přesunu na jih Georgie. Meteorologové předpovídají, že by Michael mohl přinést ničivé větry a deště i do obou Karolín, které se stále zotavují z ničivého hurikánu Florence.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!