Jediná australská tisková agentura po 85 letech končí: Hřebíčkem do rakve byly digitální platformy a online obsah

Jediná australská národní tisková agentura AAP, která poskytovala zásadní servis většině tamních médií, ukončí v červnu po 85 letech svoji činnost. Neobstojí v konkurenci digitálních platforem, přebírání obsahu a jeho bezplatném šíření. O místo tak přijde okolo 180 zaměstnanců rozmístěných po celé Austrálii i v zahraničí. Informovala o tom agentura AFP.
Ilustrační foto: Australian Associated Press
Ilustrační foto: Australian Associated Press
AP/ASSOCIATED PRESS

reklama

Zaměstnanci redakce v centrále agentury Australian Associated Press v Sydney byli informování o poklesu počtu předplatitelů z důvodu jinde bezplatného online obsahu, což společnost dělá nadále životaneschopnou.

Rozhodnutí na ekonomickém a finančním základě

„Toto rozhodnutí bylo učiněno s velmi těžkým srdcem. Bylo učiněno na ekonomickém a finančním základě,“ uvedl generální ředitel Bruce Davidson. Tisková agentura ukončí činnost na konci června, zatímco pod ni spadající mediální společnost Pagemasters má skončit na konci letošního srpna.

Rozhodnutí uzavřít agenturu ještě vyžaduje souhlas vlastníků, kterými jsou společnosti Nine, News Corp Australia, The West Australian a Australian Community Media. Oznámení o konci agentury vyvolalo v Austrálii jisté obavy, zda budou demokratické instituce nadále podrobeny náležité kontrole.

Ilustrační foto: Julian Assange

Pokud Julian Assange zemře ve vězení, bude se jednat o umučení, tvrdí skupina lékařů, kteří viní Velkou Británii

Síť korespondentů AAP sloužila většině médií v zemi

„Všechna média se opírala o síť lokálních i mezinárodních novinářů AAP, aby poskytla příběhy z oblastí, kam jejich vlastní korespondenti nemohli jít, od soudů až k parlamentu a všude mezi tím,“ uvedla expertka na žurnalistiku z RMIT University Alexandra Wakeová.

„Mají zde úžasnou historii, a když máte tak důležitou instituci jako AAP, která končí, jde o záležitost skutečných obav,“ uvedl australský premiér Scott Morrison. „Zanecháte zde obrovskou prázdnotu,“ uvedl opoziční leader Anthony Albanese.

Bezprecedentní dopad digitálních platforem

Agentura APP původně založená mediálním magnátem Keithem Murdochem v roce 1935 se časem stala hlavním zdrojem zpráv pro přední média v Austrálii i mimo ni. Spekulace o její budoucnosti v poslední době přetrvávaly zejména poté, kdy došlo k několika značným personálním omezením a uzavření novozélandské pobočky v roce 2018.

„Bezprecedentní dopad“ digitálních platforem, jakými jsou Facebook nebo Google, přebírání obsahu a jeho bezplatná distribuce nás nutí k ukončení, uvedla společnost v prohlášení.

Sloučení společností Nine a Fairfax pak ještě více centralizovalo média v zemi, kterým dominuje hrstka společností včetně News Corp Australia.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!