Jedna, dva, tři... budeme se sčítat! A prý jednodušeji a levněji

Vláda Andreje Babiše na jednání v pondělí 30. září 2019 schválila návrh zákona o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2021. Tzv. cenzus má být podle kabinetu proveden co nejvíce za pomoci moderních technologií a s využitím již existujících databází.
Jedna, dva, tři... budeme se sčítat! A prý jednoduššeji
Jedna, dva, tři... budeme se sčítat! A prý jednoduššeji

reklama

V roce 2021 se v České republice, stejně jako v dalších zemích světa, uskuteční sčítání lidu, domů a bytů. K jeho realizaci je nutné přijmout zvláštní zákon, jehož návrh ministři schválili.

Základním prvkem navržené právní normy je maximální zjednodušení celého procesu pro občany. Sčítací formulář by tak nově měl mít zhruba poloviční rozsah než formulář při posledním sčítání v roce 2011, kdy lidé museli vyplňovat 47 položek na třech listech.

Stát totiž hodlá využít co nejvíce údajů, které obsahují oficiální databáze. Respondenti tedy budou vyplňovat jen ty objektivně chybějící. Formulář bude navíc nově možné vyplnit on-line, v tištěné podobě jej dostanou jen ti, kteří možnost elektronického vyplnění nevyužijí.

To zároveň umožní Českému statistickému úřadu rychleji získaná data zpracovat a zároveň bude celý proces výrazně levnější. Vláda plánuje na sčítání vydat 2,226 miliardy korun, což znamená reálný pokles nákladů téměř o 22 procent. „Jsem velice rád, že z této částky dostane Česká pošta 1,1 miliardy do rozpočtu 2021,“ konstatoval premiér Babiš. Více informací na stránkách Českého statistického úřadu https://www.czso.cz/csu/czso/vlada-schvalila-navrh-zakona-o-scitani-2021.

reklama

reklama