Jedna z největších zdravotních hrozeb? Uštknutí hadem

Státník a bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan kdysi nazval hadí uštknutí „největší zdravotní krizí, o které jste nikdy neslyšeli“. Jen minulý rok podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) zemřelo tímto způsobem až 138 tisíc lidí. WHO teď s touto nelichotivou statistikou chce něco dělat.
Ilustrační foto:kobra a muž
Ilustrační foto:kobra a muž
Pixabay

reklama

Mezi lety 2014 až 2016 si hadí uštknutí vyžádalo na 400 tisíc obětí, což bylo téměř čtyřicetkrát více lidských životů, než si v témže období vyžádala ebola – nemoc, která se měla v roce 2014 rozšířit z malé vesnice v africké Guineji do dalších částí Afriky, Evropy a Spojených států amerických a zabila kolem 11 tisíc lidí (nakazit se mělo přes 28 tisíc lidí).

Stovka tisíc paralyzujících zranění a amputací ročně

Ačkoliv existuje celosvětově známý protijed proti hadímu uštknutí, jenom v loňském roce odhadovala WHO, že si hadí uštknutí vyžádala na 130 tisíc úmrtí a přes 300 tisíc paralyzujících zranění a amputací.

Světová zdravotnická organizace vydala minulý týden akční plán, kterým chce současnou situaci změnit. Organizace chce snížit počet uštknutí jedovatým hadem na polovinu do roku 2030. V plánu je investice ve výši přes tři miliardy korun (136,76 milionu dolarů) do vzdělání komunit tak, aby lidé dokázali hadím kousnutím předcházet, a do rozšíření hadích protijedů a dalších medikamentů - zejména do oblastí, kde není možná okamžitá zdravotní pomoc.

Kousnutí štíhlovkou se zadními jedovými zuby

Hadí jedy: není smrt jako smrt. Jaké jsou vlastně účinky hadího uštknutí?

Reálný počet úmrtí bude nejspíš vyšší než odhady

Většina úmrtí se děje ve venkovských oblastech subsaharské Afriky, Jižní a Jihovýchodní Asie. Ve Spojených státech amerických zabijí jedovatí hadi v průměru asi jen pět lidí ročně. V Evropě se jedná o podobné číslo.

Podle výzkumníků je však reálný počet smrtelných uštknutí pravděpodobně ještě výrazně vyšší než odhady. Řada vesnic v hady ohrožovaných oblastech se totiž nachází hodiny daleko od tamních nemocnic, což znamená, že řada vesničanů se snaží léčit případné uštknutí domácí medicínou nebo s místními léčiteli.

Například jedna z velkých studií odhaduje, že v Indii v roce 2005 zemřelo na uštknutí na 45900 lidí, což je třicetkrát vyšší číslo, než jaký oficiálně udává indická vláda.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!