Jedna z největších zdravotních hrozeb? Uštknutí hadem

Státník a bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan kdysi nazval hadí uštknutí „největší zdravotní krizí, o které jste nikdy neslyšeli“. Jen minulý rok podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) zemřelo tímto způsobem až 138 tisíc lidí. WHO teď s touto nelichotivou statistikou chce něco dělat.
Ilustrační foto:kobra a muž
Ilustrační foto:kobra a muž
Pixabay
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mezi lety 2014 až 2016 si hadí uštknutí vyžádalo na 400 tisíc obětí, což bylo téměř čtyřicetkrát více lidských životů, než si v témže období vyžádala ebola – nemoc, která se měla v roce 2014 rozšířit z malé vesnice v africké Guineji do dalších částí Afriky, Evropy a Spojených států amerických a zabila kolem 11 tisíc lidí (nakazit se mělo přes 28 tisíc lidí).

Stovka tisíc paralyzujících zranění a amputací ročně

Ačkoliv existuje celosvětově známý protijed proti hadímu uštknutí, jenom v loňském roce odhadovala WHO, že si hadí uštknutí vyžádala na 130 tisíc úmrtí a přes 300 tisíc paralyzujících zranění a amputací.

Světová zdravotnická organizace vydala minulý týden akční plán, kterým chce současnou situaci změnit. Organizace chce snížit počet uštknutí jedovatým hadem na polovinu do roku 2030. V plánu je investice ve výši přes tři miliardy korun (136,76 milionu dolarů) do vzdělání komunit tak, aby lidé dokázali hadím kousnutím předcházet, a do rozšíření hadích protijedů a dalších medikamentů - zejména do oblastí, kde není možná okamžitá zdravotní pomoc.

Kousnutí štíhlovkou se zadními jedovými zuby

Hadí jedy: není smrt jako smrt. Jaké jsou vlastně účinky hadího uštknutí?

Reálný počet úmrtí bude nejspíš vyšší než odhady

Většina úmrtí se děje ve venkovských oblastech subsaharské Afriky, Jižní a Jihovýchodní Asie. Ve Spojených státech amerických zabijí jedovatí hadi v průměru asi jen pět lidí ročně. V Evropě se jedná o podobné číslo.

Podle výzkumníků je však reálný počet smrtelných uštknutí pravděpodobně ještě výrazně vyšší než odhady. Řada vesnic v hady ohrožovaných oblastech se totiž nachází hodiny daleko od tamních nemocnic, což znamená, že řada vesničanů se snaží léčit případné uštknutí domácí medicínou nebo s místními léčiteli.

Například jedna z velkých studií odhaduje, že v Indii v roce 2005 zemřelo na uštknutí na 45900 lidí, což je třicetkrát vyšší číslo, než jaký oficiálně udává indická vláda.

Reklama
Reklama