Jednání o homosexuálních sňatcích se ve sněmovně opět odkládá. Průchod blokuje i ANO

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) v červnu slíbil, že se poslanci vrátí k debatě o návrhu zákona o homosexuálních sňatcích v září. Teď ale tento bod zařadil v programu tak vysoko, že se na něj nedostane. Podle Kopřivy (Piráti) tak ANO systematicky blokuje přijetí zákona o homosexuálních manželstvích, rozhodující slovo má prý Faltýnek.
ilustrační foto
ilustrační foto
Pixabay

reklama

Podle poslance Františka Kopřivy zařadil předseda sněmovny projednávání návrhu o stejnopohlavních manželstvích příliš daleko v programu na to, aby se stihl projednat ještě v prvním zasedání sněmovny po prázdninách.

Všechny sněmovní tisky nahrané v systému se zařazují na nejbližší schůzi sněmovny. Momentálně jich je 150, za tři týdny schůze se stihne projednat jen zlomek z nich.

Předseda sněmovny má mimo jiné pravomoc navrhnout program sněmovní schůze, o čemž následně hlasuje organizační výbor.

„Já si myslím, že je předseda Vondráček hlavně řízený předsedou poslaneckého klubu ANO panem Faltýnkem, který tlačí tu agendu, která je pro vládu důležitá,“ řekl pro TV Prima pirátský poslanec. Proto podle něj Vondráček dává větší prioritu například programovým bodům ANO.

Dalším problémem je to, že podle Kopřivy téma homosexuálních sňatků rozděluje poslanecký klub hnutí ANO. „Poté není v zájmu předsedy Faltýnka, aby se mu jeho vlastní poslanecký klub hádal,“ podotýká. Když se naposledy řešily homosexuální sňatky, zaznívaly z táboru ANO protichůdné názory.

„Největší zastánkyní manželství pro všechny z hnutí ANO byla Radka Maxová. Ona několikrát říkala, že už jí pan Faltýnek slíbil, že to nebude blokovat a klubu dá volné hlasování, takže by to třeba i část klubu ANO podpořila," vysvětluje Kopřiva.

Vždy to ale prý dopadlo tak, že návrh podpořilo jen několik málo poslanců z hnutí. „Všechno to visí na nějakém dobrém slovu pana Faltýnka,“ shrnuje situaci ze svého pohledu pirátský poslanec.

Podle něj dostávají poslanecké kluby doporučení od svého předsedy a záleží, jak se dohodne - zda mají jeho členové možnost hlasovat volně, či nikoli.

„Nevím, jak to funguje v klubu ANO, ale předpokládám, že členové dostanou nějaký pokyn spíše se zdržet, nebo být proti,“ tvrdí Kopřiva. „Podpoří to jenom tak 4 lidé, a to jsou ti, kteří jsou pod návrhem podepsáni,“ dodává.

Kopřiva je jedním z předkladatelů návrhu, spolu s ním je pod dokumentem podepsáno také několik poslanců ANO. Manželství pro všechny je uzákoněno v téměř celé západní a severní Evropě, východní Evropa naopak téměř žádné legislativní ukotvení pro soužití homosexuálních párů nemá.

 

Manželství pro všechny?

Iniciativa Jsme fér předala předsedovi sněmovny před prázdninami Výzvu k hlasování o manželství pro osoby stejného pohlaví. Vondráček to nadšeně sdílel na svých sociálních sítích s komentářem, že se k jednání rád vrátí v září.

„Je to pro nás a naše podporovatele velkým zklamáním a ukazuje to na snahu opozice proti manželství pro všechny jednání protahovat a nehlasovat,“ komentují aktuální situaci z Inciativy. Podle jejich odhadů se homosexuální sňatky týkají statísíců lidí v ČR.

„Jsme přesvědčeni, že pokud se ANO rozhodne o zákonu hlasovat, bude mít dostatečnou procesní sílu a podporu na to, aby se konečně hlasovalo. Připojí se k nim další strany a poslanci a poslankyně,“ napsal TV Prima Filip Milde, tiskový mluvčí Iniciativy Jsme fér.

Spolek Iniciativa apeluje na Vondráčka a Faltýnka, aby navrhli zařazení pevného bodu o manželství pro všechny na jednání schůze, která začíná 15. října.

Opačný návrh konzervativního spektra politické scény navržený lidovci považují za nesmysl. „My tomu od začátku říkáme trucnávrh, který vzniknul, až když byla předložena novela manželství pro všechny,“ říká tiskový mluvčí Filip Milde.

„Ústava ČR se měnila snad jenom jednou a teď bychom ji měli měnit na základě toho, že budeme rozdělovat společnost do dvou táborů,“ dodávájí z Iniciativy.

Debata o manželství pro všechny prý stagnuje na jednom místě a je potřeba ji posunout do druhého čtení. Konzervativci se údajně odkazují na neprůkazné studie.

Velkým zastáncem tradiční rodiny je poslanec za ANO Aleš Juchelka. Ten podle spolku nepoužívá relevantní argumenty. „Straší své kolegy demagogickými prohlášeními a různými studiemi, které jsou vyvraceny,“ říká Milde.

Stejnopohlavní sňatky ale odmítá i konzervativní opozice. Proti návrhu manželství pro všechny se nejvíce vymezuje KDU-ČSL, konkrétně pak proti němu nejčastěji vystupuje předseda Marek Výborný.

 

Štěpán Sochor

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!