Jednání o Libyi skončilo fiaskem. Haftar z Moskvy odjel bez podpisu příměří, Lavrov se opřel do NATO

Rusko a Turecko zprostředkovaly mírové rozhovory, k nimž kromě Haftara přijel také libyjský premiér Faíd Sarrádž. Osobně se nesetkali a jednali pouze s prostředníky. Haftar od loňska bojoval o Tripolis, ale od 12. ledna obě strany dodržují klid zbraní. V Moskvě se měly dohodnout detailní podmínky příměří.
Agentura TASS oznámila, že Haftar z Moskvy dnes brzo ráno odjel a dohodu o příměří nepodepsal. Haftar se domnívá, že v jejím návrhu nebyly zohledněny požadavky jeho LNA.
Arabská redakce stanice Sky News oznámila, že Haftar v nepřímých rozhovorech požadoval záruku, že LNA bude moci vstoupit do Tripolisu a že bude sestavena vláda národní jednoty, která musí získat důvěru parlamentu sídlícího ve východolibyjském Tobrúku. Dále požadoval mezinárodní dohled nad příměřím s vyloučením Turecka a stažení bojovníků, kteří do Libye přišli ze Sýrie a Turecka.
Sarrádž naproti tomu trval na tom, že se Haftarova armáda musí stáhnout na pozice, na nichž byla do loňského dubna, kdy LNA začala postupovat k Tripolisu. Sarrádž si rovněž dělá právo na funkci nejvyššího velitele libyjské armády.
Podle TASSu Sarrádž návrh dohody o příměří v Rusku podepsal v pondělí a Haftar si vyžádal na vlastí podpis čas do dnešního rána. Další příležitost ke smíření obou stran bude v neděli, kdy se má jednat o Libyi v Berlíně.
Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova nese za současný stav Libye odpovědnost NATO. „Pokud by se Libye stala ‚druhou Sýrií‘, věřím, že by z toho měl libyjský lid prospěch. Bohužel tam zatím není žádná státnost. Libyjskou suverenitu vybombardovalo NATO v roce 2011 a my teď stále čelíme následkům této protiprávní, kriminální eskapády a v první řadě jsou to lidé v Libyi,“ uvedl Lavrov podle agentury Sputnik ze Srí Lanky, kde dnes zahájil návštěvu asijských zemí.
ČTK, Alexandr Božilov