Jednání o Libyi skončilo fiaskem. Haftar z Moskvy odjel bez podpisu příměří, Lavrov se opřel do NATO

Libyjský polní maršál Chalífa Haftar podle tiskové agentury TASS odjel z Moskvy bez podpisu mírové dohody o příměří. V ruské metropoli se od pondělka konaly rozhovory, které měly zajistit detaily klidu zbraní v Libyi zmítané konfliktem od roku 2011. Jedním z důvodů je rozkol země, jejíž mezinárodně uznávaná vláda sídlí v Tripolisu a její soupeři ve východní Libyi. Ty podporuje právě Haftar se svou Libyjskou národní armádou (LNA).
Chalífa Haftar (vlevo) a Seregej Lavrov (vpravo)
Chalífa Haftar (vlevo) a Seregej Lavrov (vpravo)
ČTK/ABACA/AA/ABACA

reklama

Rusko a Turecko zprostředkovaly mírové rozhovory, k nimž kromě Haftara přijel také libyjský premiér Faíd Sarrádž. Osobně se nesetkali a jednali pouze s prostředníky. Haftar od loňska bojoval o Tripolis, ale od 12. ledna obě strany dodržují klid zbraní. V Moskvě se měly dohodnout detailní podmínky příměří.

Agentura TASS oznámila, že Haftar z Moskvy dnes brzo ráno odjel a dohodu o příměří nepodepsal. Haftar se domnívá, že v jejím návrhu nebyly zohledněny požadavky jeho LNA.

Boj o Tripolis se odehrává na jeho předměstí

Schyluje se k rozhodující bitvě o Tripolis? Erdogan vyšle v lednu své vojsko do Libye

Arabská redakce stanice Sky News oznámila, že Haftar v nepřímých rozhovorech požadoval záruku, že LNA bude moci vstoupit do Tripolisu a že bude sestavena vláda národní jednoty, která musí získat důvěru parlamentu sídlícího ve východolibyjském Tobrúku. Dále požadoval mezinárodní dohled nad příměřím s vyloučením Turecka a stažení bojovníků, kteří do Libye přišli ze Sýrie a Turecka.

Sarrádž naproti tomu trval na tom, že se Haftarova armáda musí stáhnout na pozice, na nichž byla do loňského dubna, kdy LNA začala postupovat k Tripolisu. Sarrádž si rovněž dělá právo na funkci nejvyššího velitele libyjské armády.

Lavrov: NATO  vybombardovalo libyjskou suverenitu

Podle TASSu Sarrádž návrh dohody o příměří v Rusku podepsal v pondělí a Haftar si vyžádal na vlastí podpis čas do dnešního rána. Další příležitost ke smíření obou stran bude v neděli, kdy se má jednat o Libyi v Berlíně.

Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova nese za současný stav Libye odpovědnost NATO. „Pokud by se Libye stala ‚druhou Sýrií‘, věřím, že by z toho měl libyjský lid prospěch. Bohužel tam zatím není žádná státnost. Libyjskou suverenitu vybombardovalo NATO v roce 2011 a my teď stále čelíme následkům této protiprávní, kriminální eskapády a v první řadě jsou to lidé v Libyi,“ uvedl Lavrov podle agentury Sputnik ze Srí Lanky, kde dnes zahájil návštěvu asijských zemí.

ČTK, Alexandr Božilov

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!