Jedovatý postřik, který otrávil evropská vejce, používaly i české farmy

Skandál s jedovatými vejci, která se objevila v několika evropských státech, pokračuje. Vyšlo najevo, že belgické úřady věděly o nebezpečné látce ve vejcích už v červnu. Z Belgie navíc pochází i firma, která měla drůbežárnám dezinfekci s nebezpečným Fipronilem dodat. Vejce na našem trhu údajně nejsou. Otázkou je, zda se tato látka nemohla dostat i na české farmy...

Po nebezpečném Fipronilu pátrá celá Evropa. Čeští veterináři od čtvrtka kontrolují vejce a kuřecí maso z šesti zemí, především z Německa, Nizozemska a Belgie, aby přítomnost látky vyloučili.. Fipronil se k nám ale mohl dostat i jinak. A to přímo v hubícím postřiku, který používají zdejší chovatelé. Oficiální cestou to ale podle odborníků být nemohlo, jak nám řekl Petr Havel, agrární analytik: ,,Protože všechny tyto látky a postřiky jsou evidovány, aby mohly být použity na tom kterém trhu."

Právě Fipronil na území Evropské unie sice povolený je, v Česku se ale už používat nesmí. Jak ale dodal Havel, nelze vyloučit, že by ale někdo jeho zbytky ještě nemohl ošetřovat chovy proti blechám.

Sami o sobě ale menší dávky různých chemických látek konzumujeme neustále. Naposledy se z trhu muselo stáhnout sedm tun sušené kustovnice čínské, která obsahovala nebezpečné pesticidy. Zapomenout nejde ani na kauzu, kdy se v českém medu objevila zakázaná antibiotika. Společnost VČELPO za to dostala rekordní půlmilionovou pokutu.

,,Možnost pozůstatků nějakých chemických látek ve vejcích, ale v podstatě v jakékoli surovině je prakticky plošná, celosvětová. Vždy záleží na nebezpečnosti pro člověka a ta nebezpečnost je dána vysokými koncentracemi." dodal agrární analytik Petr Havel.

Že se jedovatá vejce v Česku opravdu neprodávají, půjde říct s jistotou až během příštího týdne, kdy se odborníci dozví výsledky testů. Do té doby radí kupovat vejce jenom ta česká, ve kterých se zatím žádná toxická látka neobjevila. Poznáte je jednoduše podle zkratky CZ, která je vytištěná v kódu na skořápce.

Tagy: