Ježíš jako homosexuál? Film z dílny Netflixu skočil v Brazílii u soudu

Nejvyšší brazilský soud ve čtvrtek zamítl rozhodnutí vrchního soudu, aby film „První pokušení Krista“ Netflix stáhl z nabídky. Důvodem odstranění mělo být to, že v seriálu je Ježíš zobrazován v homosexuálním vztahu, což se věřícím Brazilcům nelíbilo.

reklama

Kontroverzní snímek, který vyšel 3. prosince, po své premiéře čelil velké kritice ze strany konzervativních brazilských politiků, církve i samotných věřících. Vlna kritiky na vyobrazení Ježíše Krista coby homosexuála vyústila v Brazílii na Štědrý den, kdy bylo sídlo výrobní společnosti snímku, Porta dos fundus, dokonce napadeno neznámými pachateli, kteří se nezdráhali použít Molotovovy koktejly. Z nich se zatím podařilo identifikovat jen jednoho. Při incidentu naštěstí nebyl nikdo zraněn.

Na základě prosincového podání stížnosti oficiální katolickou skupinou v Riu de Janeiru rozhodl vrchní soud, aby byl snímek z placené platformy stažen. Společnost Netflix s rozsudkem samozřejmě nesouhlasila. „Důrazně podporujeme umělecké vyjádření a budeme bojovat za obranu tohoto důležitého principu, který je srdcem skvělých příběhů,“ uvedl pro AFP tiskový mluvčí společnsti k výsledku soudu. 

Tento verdikt se nelíbil ani advokátní komoře a nejvyššímu soudu, ke kterému se tento týden případ dostal po odvolání. Nejvyšší soud určil konečný rozsudek, že se film bude na Netflixu dále vysílat. „Nelze předpokládat, že vtipná satira má schopnost oslabit hodnoty křesťanské víry, jejíž existence trvá více než 2 tisíce let a která je vírou většiny Brazilců,“ upřesnil ve svém rozhodnutí podle agentury AFP soudce nejvyššího soudu Antonio Dias Toffoli.

Film vypráví o tom, jak se mladý homosexuál Ježíš se svým milencem Orlandem vrací domů po 40 dnech na poušti a jeho rodiče, Marie a Josef, pro něj chystají jako překvapení narozeninovou oslavu k jeho třicátinám.

Podle Reuters žije v Brazílii nejvyšší počet katolíků a velké procento evangelíků. Tito věřící plně podporují pravicového prezidenta Jaira Bolsonara, který dříve prohlásil, že by měl raději mrtvého syna než homosexuálního.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!