Ježíš znásilňující muslimku: Svobodné umělecké vyjádření, nebo urážka náboženství?

Divadelní hra, ve které mimo jiné Ježíš znásilňuje muslimku nebo si žena vytáhne z přirození českou vlajku, vzbudila naprosto protichůdné reakce. Zatímco jedni ji mají za svobodné umělecké vyjádření, druzí ji vidí jako urážku náboženství. Právě o tom byl i zatím poslední díl online pořadu FTV Prima Názory bez cenzury. Terezie Tománková v něm debatovala nejen se zástupcem hnutí Slušní lidé Ludvíkem Kummerem, kteří přerušili premiéru divadelního představení, ale i s novinářem a publicistou J. X. Doležalem, místopředsedkyní Asociace profesionálních divadel Evou Kejkrtovou Měřičkovou a členem rady Asociace nezávislých divadel Petrem Prokopem.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Názory bez cenzury - Kontroverzní divadelní hra

reklama

Velké emoce budí kontroverzní divadelní hra „Vaše násilí, naše násilí“, ve které Ježíš znásilňuje muslimku. Její premiéru několikrát narušili aktivisté, kteří se domáhali jejího ukončení. Šlo především o brněnské hnutí Slušní lidé.

„My nemíníme divadlu předepisovat, co by mělo, nebo nemělo hrát, ale odmítáme, aby se tady hrály věci, které jsou za hranou,“ uvedl Ludvík Kummer z hnutí Slušní lidé v online pořadu FTV Prima Názory bez cenzury.

O tom, že hra je za onou hranicí, se prý ředitel divadla mohl přesvědčit například ve dva roky staré recenzi právě na hru Naše násilí a vaše násilí. Nicméně později v pořadu uvedl, že vlastně vůbec netušil, o čem divadelní představení bude a byl „naprosto paralyzován“ z toho, co viděl.

Kummer: My jsme pískali, jenže scéna gradovala. Úplně mě to paralyzovalo

Stejně tak prý ani nikdo ze členů nepředpokládal, že půjdou na jeviště a jejich protest nebude probíhat pouze ze sedadel hlediště. „V divadle se tleská, v divadle se píská, to je normální reakce. Takže my jsme pískali. Jenže ta scéna gradovala a někteří už to nevydrželi,“ upřesnil s tím, že až v tu chvíli se zvedl i on.

Místopředsedkyně Asociace profesionálních divadel upozornila, že hranici umělecké svobody určuje hlavně divák. „Jestliže se vytvoří představení, které jde za hranici, z 99 % se to projeví na návštěvnosti a sám tvůrce nebo pořadatel si rozmyslí předem, zda investuje peníze do něčeho, co se mu nemusí vrátit zpátky,“ vysvětlila Eva Kejkrtová Měřičková, která je i ředitelkou Dejvického divadla.

Navíc velice kontroverzní scénu, kdy žena vytahuje českou vlajku z pochvy, vidí i poněkud symboličtěji. „Tento rok slavíme sto let od zrození České republiky. A všichni, jak tady sedíme, jsme se nějak narodili a vlastně ta vlajka pravděpodobně vyšla ze stejného místa,“ upřesnila.

Prokop: Dovedu si představit i horší místa, odkud mohli vlajku vytáhnout

Podle člena rady Asociace nezávislých divadel je prý potřeba si uvědomit, že divadlo není realita. „Pokud tady pak Kummer popisoval, že na začátku byli nazí herci, kteří se oddávali nějakým sexuálním praktikám, tak to vyznívá, jako by se tam děly nějaké orgie. Já opět neobhajuju nějakou estetickou podobu nebo nekvalitu toho, co na tom jevišti probíhalo,“ popsal Petr Prokop.

Problém s vlajkou vytaženou z ženského lůna jako znevažování státního symbolu pak okomentoval slovy, že si dokáže představit i horší místa, odkud by ji mohli vytáhnout. Navíc ona zmiňovaná scéna, která podle Kummera měla být spouštěčem příchodu zástupců hnutí Slušných lidí na jeviště, se prý odehrála až ve chvíli, kdy už tento protest probíhal. „Jde tu opravdu o formu toho protestu. Nikdo by jim asi neměl za zlé, kdyby protestovali před divadlem a nenarušili divadelní inscenaci,“ doplnil.

Doležal: Divadelníci zaslouží opovržení, hnutí Slušní lidé jsou výtržníci

Velkým kritikem hry je i český novinář a publicista Jiří X. Doležal. Ve svém komentáři dokonce vyslovil, že pokud je umění, když Ježíš znásilňuje muslimku, tak zda by i „vykálení“ se na korán bylo umění. Hru jako takovou by ale nezakázal. „Je to spor, ve kterém nemá pravdu ani jedna strana. Na jedné straně jsou divadelníci, kteří čistě z bulvárních důvodů uvedli hanlivou a urážlivou hru, aby získali pozornost médií. Na druhé straně je začínající politická strana, která si dělá reklamu na výtržnosti,“ řekl.

Podle něj si tak divadelníci zaslouží opovržení. Hnutí Slušní lidé by pak měli být chápání jako výtržníci a měli by podle toho být i potrestáni.

Na celý záznam pořadu Názory bez cenzury se můžete podívat v úvodním videu.

reklama

reklama