Jídlo budoucnosti? Švédové testují 3D jídlo pro lepší život seniorů

Takové zdravé pečivo možná nebude nejchutnější, ale ve verzi 3D by mohlo zásadně pomoci ve stravování seniorům. Odborníci ve Švédsku se připravují na neobvyklý projekt 3D jídla, které bude určeno pro seniory. Právě osoby v pokročilém věku mají totiž s konzumací některých reálných surovin problémy.
ilustrační foto
ilustrační foto
pixabay.com

reklama

Podle informací, které přinesl server RT, se počet starších osob, které mají potíže se žvýkáním či polykáním potravy, rapidně zvyšuje. To vede ke strachu z jídla a následné podvýživě především u seniorů. „Je to opravdu velký problém. Lidé, kteří mají problém s konzumací některých surovin, raději jedí méně. Dost často ani neznají způsob, jak situaci řešit,“ říká autorka nápadu na tisk 3D jídla Evelina Höglunda z výzkumného institutu RISE, který stojí za projektem.

A jaký je smysl projektu? 3D tiskárna by měla vyprodukovat různé varianty jídel se specifickým objemem vybraných látek a živin, potřebné do budoucna pro všechny věkové kategorie. Nyní se ale studie soustředí na seniory, kterým by tiskárna mohla velmi usnadnit konzumaci jídla.

Americký soud dočasně zastavil volnou distribuci návodů na 3D tisk zbraní

Tisk zbraní na 3D tiskárnách? Americký soud zatrhl volnou distribuci návodů

Nová technika bude ve dvou švédských domovech pro seniory testována na podzim tohoto roku. „Cílem je vytvořit například brokolici, kuřecí stehno nebo pečivo tak, aby vypadalo stejně jako normální jídlo. Jen konzistencí budou podobná pudingu,“ říká Richard Asplund z potravinářské společnosti.

Nápad s 3D tiskárnami potravin se v posledních letech ukázal jako významný technologický pokrok, který v budoucnosti využijí nejen domy pro seniory a nemocnice.

reklama

reklama