Jiří Drahoš bez cenzury: Rusko může chtít ovlivnit prezidentské volby. S obavou seznámil i Sobotku

Jiří Drahoš bez cenzury: Rusko může ovlivnit české prezidentské volby
Jiří Drahoš bez cenzury: Rusko může ovlivnit české prezidentské volby
archiv FTV Prima

reklama

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš v online pořadu Názory bez cenzury uvedl, že by do českých prezidentských voleb mohly zasáhnout ruské zpravodajské služby. Podle něj jejich vliv byl už znám v nedávných sněmovních volbách. Své obavy sdělil i dosluhujícímu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), který ho ujistil, že hrozbou se zpravodajci zabývají. Podle Drahoše měla schůzka s předsedou vlády preventivní charakter. Upozornil na ruský vliv na volby v několika zemích.  

Ve středečním dílu online pořadu Názory bez cenzury se kandidát na prezidenta Jiří Drahoš rozmluvil mimo jiné i o tom, co vše podle něj představuje bezpečnostní rizika pro Českou republiku. Vedle islámského terorismu, který prý momentálně nehrozí, ale nelze jej podceňovat, uvedl i Rusko a jeho snahu rozložit Evropskou unii, a to velice sofistikovaným způsobem- za pomocí takzvaných fake news.

„Podle Bezpečnostní informační služby u nás pracuje minimálně dvacet serverů, které evidentně patří do portfolia ruské zpravodajské služby,“ uvedl pro Názory bez cenzury Jiří Drahoš s tím, že ovlivnili například prezidentské volby v USA, Franci a je prokázané, že svůj vliv měli i při nedávných sněmovních volbách. „Já už jsem řekl několikrát, naposledy po pondělní debatě v Plzni, že tyto servery a ruské zpravodajské služby budou mít zájem na tom ovlivňovat prezidentské volby. Takže to považuji za velké nebezpečí pro demokratické volby,“ upřesnil.

Jiří Drahoš o Rusku a jeho možném vlivu na prezidentské volby
Jiří Drahoš o Rusku a jeho možném vlivu na prezidentské volby

Ovlivňování prý nebude ve prospěch protikandidátů Miloše Zemana

Rozhodně to ale prý nebude ovlivňování ve prospěch jeho nebo jiných protikandidátů současného prezidenta. „To se samozřejmě těžko prokazuje, ale řekl bych, že je v zájmu těchto zpravodajstkých služeb, aby uspořádání na Hradě bylo takové, jaké jim vyhovuje, takže můžeme spekulovat, ale rozhodně to nebude ve prospěch těch kandidátů, kteří teď jezdí po demokratických debatách,“ uzavřel Drahoš.

Podobný apel vznes v pátek na dosluhujícího premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). Ten ho ujistil, že hrozbou se zpravodajci zabývají. Svou obavu má v plánu sdělit i Andreji Babišovi (ANO), kterého by měl současný prezident Miloš Zeman jmenovat do premiéra funkce 6. prosince. Servery a zdroje, které podle Drahoše šíří dezinformace, zveřejní Drahošova kancelář na svém webu.

Civilní kontrarozvědka nyní nemá žádné závažné informace o tom, že by cizí zpravodajské služby nezákonně ovlivňovaly volby v Česku včetně budoucích prezidentských. „Bezpečnostní informační služba se pochopitelně zabývá každým byť jen potenciálním ohrožením demokracie. V tuto chvíli nemáme k dispozici žádné relevantní informace o tom, že by došlo k nezákonnému ovlivňování parlamentních voleb ze strany cizích zpravodajských služeb. To samé platí pro volby prezidentské,“ stojí ve stanovisku ředitele BIS Michala Koudelky na dnešní vyjádření prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše.

Uvádí ale také, že určitá rizika dezinformačních kampaní existují vždy. Jsou podle Koudelky daní za to, že Česko je demokratická země se svobodou slova.

Podle BIS loni vzrostla intenzita aktivit ruských tajných služeb

Podle zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS), zveřejněné v říjnu, loni v Česku vzrostla role a intenzita aktivit ruských tajných služeb, které získávaly hlavně citlivé informace z politické oblasti. Země také byla zasažena operacemi, které byly součástí kampaně proti cílům, jako jsou Ukrajina, EU či NATO. Při sbírání zpravodajských informací dominovala ruským zájmům politická rozvědka. Ruské tajné služby v zemi mají kvalitní síť kontaktů, které dál rozvíjejí, uvedla BIS.

V roce 2015 se BIS v souvislosti s ruskými tajnými službami zmiňovala hlavně o tom, že vedly hlavně informační válku související s ukrajinskou a syrskou krizí, snažily se oslabit informační potenciál země utajenou infiltrací do médií a internetu nebo masivní produkcí propagandy a dezinformací. Vloni hybridní kampaň pokračovala. Nejvýznamnějším zdrojem rizika je podle zpravodajců nevědomý kontakt s ruským diplomatickým personálem. Značná část ruských zpravodajských důstojníků totiž dlouhodobě působí pod diplomatickým krytím.

Celý záznam pořadu Názory bez cenzury zde: 

 

Autor: Daniela Soukalová, ČTK

reklama

reklama