Jiří Hynek bez cenzury: Uprchlík je pro mě Kurd prchající na první bezpečné místo. Tomu bych pomohl

Kandidát na prezidenta Jiří Hynek v pořadu Názory bez cenzury
Kandidát na prezidenta Jiří Hynek v pořadu Názory bez cenzury
archiv FTV Prima

reklama

Kandidátem na prezidenta je i ředitel Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky Jiří Hynek. V online pořadu FTV Prima Názory bez cenzury se mimo jiné rozpovídal i o problémech v souvislosti s přerozdělováním uprchlíků v rámci takzvaných kvót. Podle něj o tomto nemá vůbec rozhodovat Evropská komise, ale každý jednotlivý stát Evropské unie.

Česká republika by v otázce problémů takzvané uprchlické krize měla jít cestou prevence. „Zuby si nikdo nečistí proto, že by si je začal čistit v momentu, kdy mu vypadají, ale kvůli prevenci. V momentě, kdy ta situace nastane, tak bývá neřešitelná,“ uvedl v pořadu Názory bez cenzury kandidát na prezidenta Jiří Hynek.

Podle něj většina lidí připlouvajících do Evropy nejsou uprchlíci, ale migranti a jdou za podporou a lepším životem. „Uprchlík je pro mě například Kurd, který uteče na první bezpečné místo, kde se nebojuje a tam čeká na to, až se bezpečnostní situace u něj doma zlepší a vrátí se, protože svojí vlast má rád a chce jí pomáhat budovat. To jsou pro mě uprchlíci. Těm pomáhejme,“ upřesnil Hynek.

Jiří Drahoš bez cenzury: Rusko může ovlivnit české prezidentské volby

Jiří Drahoš bez cenzury: Rusko může chtít ovlivnit prezidentské volby. S obavou seznámil i Sobotku

Na „salámovou metodu“ přerozdělování uprchlíků by nekývl

Naopak ekonomičtí migranti, které prý zajímá jen to, aby se měli lépe, by přijímáni být neměli. „Takže já bych nechtěl ani ohnout hřbet, abychom ztratili tvář. Já si myslím, že je to špatně. Chce-li být země hrdá a sebevědomá, tak by její političtí představitelé měli říci, co si myslí a bojovat za to a ne jenom se trošinku ohnout, protože pak se ohnete o něco víc a víc, a pak už chodíte v předklonu. A v předklonu si žádný respekt nezískáte,“ vysvětlil Hynek.

Sám by kvóty nepřijal, jelikož to není záležitost Evropské komise, protože migranti jsou bezpečnostní záležitostí. A právě bezpečnost je výlučná suverenita každého jednotlivého státu Evropské unie. „Bezpečnost neřeší Evropská komise, tu si řešíme my. Takže říct: ‚Ne pánové, my nepřistoupíme na vaší salámovou metodu. Dnes uříznete kolečko, pak větší a nakonec nám zrušíte naší suverenitu.‘ Pro mě nepřijatelné,“ uzavřel Hynek.

Na celý pořad Názory bez cenzury s prezidentským kandidátem Jiřím Hynkem se můžete podívat zde:

reklama

reklama