Jiří Kajínek exkluzivně pro Primu: Nabídli mi snížení trestu výměnou za nepravdivé svědectví

„Nestřílel jsem, vůbec jsem na tom místě nebyl.“ Přesně to v exkluzivním rozhovoru pro televizi Prima zopakoval Jiří Kajínek. Nejznámější český vězeň se včera po 23 letech díky milosti prezidenta Miloše Zeman stal opět svobodným mužem. Našim reportérům se rozpovídal například o nabídce státního zastupitelství, které mu prý výměnou za svědectví proti bývalému policistovi nabízelo zkrácení trestu. Nastínil také své nejbližší plány a bez obalu popsal některé bývalé spoluvězně.
Jiří Kajínek
Jiří Kajínek
FTV Prima

reklama

Hned v úvodu rozhovoru vysvětloval Kajínek své vypjaté vztahy s řediteli věznic i bývalým ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem, kterého chtěl Kajínek dokonce zažalovat. „Jiří Pospíšil říká v televizi: Převezli jsme Jiřího Kajínka z Karviné na Mírov, protože Jiří Kajínek chtěl z Karviné utéct. No a my se ptáme: Ať nám předloží pan ministr důkazy, že chci útéct, jinak ho zažalujeme.“ To se ale shodou různých okolností nakonec nestalo. 

Svědectví proti Jaroslavu Kronďákovi mu prý mělo snížit trest

Na řadu samozřejmě přišla také otázka, která zajímá snad úplně každého: Zastřelil Jiří Kajínek v květnu 1993 podnikatele Štefana Jandu a jeho bodyguarda Juliana Pokoše? Kajínek tvrdí, že na místě činu vůbec nebyl, ani si nevzpomíná, co ten den dělal. Přidal ale šokující informaci. “Dostal jsem nabídku od státního zastupitelství, že když řeknu, že střílel Kronďák (bývalý policista z plzeňské kriminálky, poznatek redakce), že jsem tam byl já, střílel jsem já i Kronďák, že mi změní doživotí na trest takový, abych mohl jít domů.“ Na to však Kajínek nepřistoupil. „Já přece nepošlu chlapa, o kterém nevím, že to dělal, tak ho nepošlu do situace, ve které jsem sám,“ uvedl.

Naše reportéry zajímaly také nejbližší Kajínkovy plány. Omilostněný vězeň si chce dle svých slov hlavně užít si znovunabyté svobody. Okamžitý nástup do zaměstnání prý rozhodně není na pořadu dne.

„Po propuštění jsem chtěl jít na pár hodin do lesa.“

Jiří Kajínek nám také řekl, že po publicitě nikdy netoužil. Na cele snil o něčem daleko jiném. „Moje představa byla taková, že budu propuštěný z hradu Mírov a z toho Mírova vyjdu ven a půjdu sám pěšky do Mohelnice. A to je částečně lesem, loukama. Prostě půjdu sám, sám a budu na svobodě.“

Za 23 let, které Jiří Kajínek strávil v různých českých věznicích, potkal mnoho vězňů. Co o nich říká a koho označil za „největší kreaturu“? Jak popisuje soudní procesy? A o čem vtipkoval s našimi reportéry? To a mnohem více se dozvíte, pokud si pustíte celý rozhovor, který najdete zde.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!