Johnson s Junckerem oznámili novou brexitovou dohodu. Musí ji ještě schválit britský a evropský parlament

Britský premiér Boris Johnson a prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker oznámili, že se dohodli na nové podobě brexitové dohody. Tu však musí ještě v sobotu schválit britský parlament, stejně jako parlament evropský. O dílčím úspěchu informovali oba politici na svých twitterových účtech.
Jean-Claude Juncker a Boris Johnson
Jean-Claude Juncker a Boris Johnson
@orangenewsfr / Twitter

reklama

„Máme skvělou novou dohodu, která bere kontrolu zpět – nyní by měl parlament v sobotu posvětit brexit tak, abychom se mohli posunout k dalším prioritám jako jsou životní náklady, národní zdravotnická služba, násilná trestná činnost a naše životní prostředí,“ uvedl před polednem na Twitteru britský premiér Boris Johnson.

Kde je vůle, je i dohoda, uvedl Juncker

Podobný příspěvek sdílel také dosluhující prezident Evropské komise Jean Claude Juncker:„Kde je vůle, je i dohoda – jednu máme! Je to spravedlivá a vyvážená dohoda pro EU a Velkou Británii a je důkazem našeho závazku najít řešení. Doporučuji Evropské komisi podpořit tuto dohodu.“

Ilustrační foto: Angela Merkelová a Theresa Mayová

Další datum brexitu je 31. říjen. Můžeme se možná začít sázet, kterého roku

„Ačkoliv hluboce lituji výsledku referenda z 23. června 2016, i nadále věřím, že Evropské unii bude nejlépe poslouženo řádným a přátelským odchodem Spojeného království z unie. Naše ruka by měla vždycky zůstat natažená vzhledem k tomu, že Spojené království zůstane klíčovým partnerem EU v budoucnu,“ zmínil prezident Evropské komise v dopisu adresovaném předsedovi Evropského parlamentu Donaldu Tuskovi, v němž doporučuje dohodu schválit.

Schválit dohodu musí ještě oba parlamenty

Boris Johnson doufá v posvěcení odchodové dohody při hlasování v rámci mimořádného zasedání britského parlamentu tento týden v sobotu. Pakliže by se tak stalo a dohodu schválil i Evropský parlament, pak by se Velká Británie mohla připravovat na odchod k 31. říjnu.

Komplikací však pro Johnsona může být, že severoirská strana DUP dnes dopoledne uvedla, že nepodpoří to, co je v současné dohodě navrhováno.  Demokratičtí unionisté trvají na tom, že chtějí smysluplnou dohodu, která bude pracovat jak pro Severní Irsko, tak pro ochranu ekonomiky a konstitucionální integrity země.

reklama

reklama