Johnson vs. Hunt - boj o nástupce Theresy Mayové spěje do finále

Už za necelé dva týdny budeme vědět, kdo nahradí Theresu Mayovou v čele Konzervativní strany a také v premiérském křesle. Z původně deseti kandidátů už ve hře zůstali pouze dva - Boris Johnson a Jeremy Hunt. Na oba v případě zvolení čeká nelehký úkol - dotáhnout do konce dlouho očekávaný brexit.

Poté, co získali podporu svého parlamentního klubu, musí se Boris Johnson a Jeremy Hunt pokusit přesvědčit kolem 160 000 členů Konzervativní strany, aby jim dali svůj hlas. Připravili jsme si pro vás stručné srovnání obou kandidátů a některých jejich názorů.

Boris Johnson se narodil v USA. Díky svým anglickým rodičům získal dvojí občanství, toho amerického se ale později zřeknul. Co se týče osobní historie, oba kandidáti toho mají dost společného. Oba studovali na soukromých školách a oba později vystudovali na Oxfordské univerzitě.

Pětapadesátiletý Johnson je bývalý novinář. Působil například v časopisu The Spectator nebo v britském deníku The Times. Díky příznačnému účesu a populistickému chování bývá někdy označován za britského Donalda Trumpa. Ten se nyní k Johnsonovi hrdě hlásí a mluví o něm jako o svém příteli. Nebylo tomu tak ale vždy. V době, kdy Boris Johnson zastával pozici londýnského starosty, prohlásil o Trumpovi, že se „očividně zbláznil“ poté, co Trump jako tehdejší kandidát na prezidenta během své kampaně řekl, že zakáže všem muslimům vstup do USA. Současný šéf Bílého domu tehdy také používal Londýn jako odstrašující příklad proimigrantské politiky.

Boris Johnson se stal velice populárním právě v letech 2008 - 2016, kdy zastával úřad starosty Londýna. Je kritikem EU a v roce 2016 byl jedním z těch, kteří nejhlasitěji volali po referendu o vystoupení. Poté, co si Británie vystoupení z EU odhlasovala, nechal se Johnson slyšet, že se nebude ucházet o post premiéra a místo toho nastoupil na pozici britského ministra zahraničí.

Je bezesporu nejsilnějším kandidátem na premiéra. V posledním kole voleb získal 160 hlasů v porovnání s Huntovými 77.

Jeremy Hunt je poslední muž, který stojí mezi Borisem Johnsonem a premiérským bytem na Downing street. Ve své kampani sází nejvíce na své mnohaleté zkušenosti ve vrcholné britské politice. Současný ministr zahraničí má za sebou už post ministra kultury, medií a sportu. Kromě toho se pyšní titulem nejdéle sloužícího ministra zdravotnictví. Syn důstojníka královského námořnictva byl do dolní komory parlamentu poprvé zvolen v roce 2005. Předtím učil angličtinu v Japonsku. Hunt má dobré vztahy s odstupující premiérkou Theresou Mayovou. Jednu dobu se dokonce spekulovalo o tom, že z něj Mayová udělá svého zástupce.

Oba protikandidáti se potkali v roce 2012. Hunt jako ministr sportu a Johnson, který byl starostou Londýna, úzce spolupracovali na přípravě Letních olympijských her. Hunt se mimo jiné postaral o zdvojnásobení rozpočtu na zahajovací a ukončovací ceremonie (ze 40 na 81 milionů liber).

BREXIT

Pokud bude zvolen, čeká Johnsona velice těžký začátek mandátu. Zavázal se, že Británie z EU vystoupí do konce října, ať se stane cokoliv. To ale znamená, že bude muset v britském parlamentu prosadit vlastní dohodu o vystoupení z EU, což je útes, na kterém ztroskotala současná britská premiérka Mayová. Pokud se mu to nepodaří, pokusí se získat další odročení, aby mohl připravit úmluvu o volném obchodu mezi Británií a členskými státy. Kdyby se mu ani tohle nepodařilo, nechal se Johnson slyšet, že necouvne ani před brexitem bez jakékoliv dohody, která by určovala budoucí vztahy mezi Spojeným královstvím a státy EU.

Hunt se s Evropskou unií dohodnout chce. Podle svých slov ale „s těžkým srdcem“ podpoří i odchod bez dohody. V případě svého zvolení chce upravit smlouvu, kterou připravila Theresa Mayová a pokusí se ji protlačit parlamentem v průběhu léta. Pokud v září dospěje k názoru, že dohoda nemá šanci na úspěch, plánuje Hunt opustit jednání a soustředit se výhradně na přípravy k odchodu bez dohody. Stejně jako Johnson, i on slibuje podporu podnikatelům a zemědělcům, kterých by se takový scénář nejvíce dotknul.

OTÁZKA MIGRACE

Hunt prosazuje flexibilní imigrační strategii. To znamená, že by kvalifikovaní pracovníci měli mít při vstupu do země prioritu před ostatními. Také plánuje přezkoumat možnost, že by Británie přijímala z imigrantů, kteří přicházejí do Británie kvůli práci, pouze ty, kteří disponují částkou vyšší než 30 tisíc liber.

Johnson se v otázce migrace inspiroval u protinožců. Podle australského vzoru chce zavést systém, který by zájemce bodoval na základě rozličných faktorů. Například zda příchozí mluví anglicky, nebo jestli už má nabídku práce. Johnsonovi se mimo jiné nelíbí nárok na státní podporu pro imigranty hned poté, co přijdou do země. On i Hunt se zavázali snížit rozdíl mezi počtem příchozích a odchozích migrantů (net migration) na sto tisíc ročně.

Tagy: