Jourová bude dohlížet na dodržování evropských hodnot. Evropská komise přitvrdí v zelené politice

Česká eurokomisařka Věra Jourová bude v rámci Evropské komise dohlížet na transparentnost a dodržování hodnot jednotlivých členských zemí. Oznámila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Kromě ní zasedne na post výkonného předsedy i socialista Frans Timmermans, ten bude mít na starosti proenvironmentální agendu „Nového zeleného údělu pro Evropu“. Lotyšský politik Valdis Dombrovskis bude mít zase na starosti tzv. „ekonomiku, která pracuje pro lidi“.
Eurokomisařka Věra Jourová
Eurokomisařka Věra Jourová
FTV Prima

„Není žádných pochyb o schopnostech a nezávislosti Věry Jourové,“ odmítla der Leyenová možnou podjatost Věry Jourové v souvislosti s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem, který Jourovou do Bruselu vyslal. „Máme zástupce ze západních částí Evropy a máme i zástupce z východních částí Evropy - a ti spolu budou úzce a nezávisle spolupracovat. Chci vás ujistit, že jakýkoliv jmenovaný kandidát je především a hlavně evropským kandidátem Evropské komise,“ dodala šéfka Komise. 

Zelený nový úděl

V nové Komisi zasedne 14 mužů a 13 žen, vedle předsedkyně usednou i tři výkonní místopředsedové a pět místopředsedů EK. Mezi nejvyššími činiteli by měl usednout i silně proevropský politik Frans Timmermans, který byl odmítnut na post šéfa Evropské komise východními státy EU. Timmermans by měl své snažení koordinovat s dalšími pěti eurokomisaři a dalšími místopředsedy Evropské komise. „Kromě práce na Zeleném novém údělu se bude podílet i na politice související s klimatickými změnami,“ sdělila der Leyenová. Motto „Zeleného nového údělu“ pochází z USA, kde pod tímto „heslem“ prezentovalo současné radikální levicové křídlo Demokratické strany program, který měl řešit změny v klimatu a sociální nerovnost. Americký Senát „Zelený nový úděl“ smetl ze stolu. 

Digitalní Evropa

Na pozici výkonné místopředsedkyně by měla vedle Timmermanse usednout i dánská politička Marghrethe Vestager, která v minulosti zastávala významnou pozici eurokomisařky pro hospodářkou soutěž. Vestager by se měla i nadále věnovat hospodářské soutěži, k tomu by ale měla přibrat i agendu digitalizace. „Digitalizace má velký dopad na to, jak žijeme, pracujeme, komunikujeme a v některých oblastech má Evropa zpoždění, například v oblasti mezi obchodníkem a zákazníkem. Ale v jiných oblastech je naopak Evropa na špici. Musíme ale dosáhnout lepších výsledků na poli umělé inteligence, musíme z našeho jednotného trhu vytvořit digitální jednotný trh, zlepšit kyberochranu,“ vysvětlila novou agendu Vestager šéfka Komise. 

Ekonomika pro lidi

Třetím výkonným místopředsedou Komise se má stát středopravicový lotyšský politik Valdis Dombrovskis. Jeho portfolio má zahrnovat „ekonomiku, která pracuje pro lidi“. „Máme unikátní sociálně-tržní ekonomiku, ta je zdrojem naší prosperity a sociální férovosti. To vše nabývá ještě větší důležitosti, když čelíme naléhavým přechodům jako jsou klimatické změny nebo digitalizace. Dombrovski převezme vedoucí úlohu toho, kdo sloučí v naší ekonomice „sociální“ s „trhem“. Bude také komisařem pro finanční služby, kde bude spolupracovat s komisaři pro ekonomiku, pracovní místa, vnitřní trh, kohezi a reformy, obchod a inovace,“ prozradila šéfka Komise. 

Jedním z místopředsedů Komise bude i bývalý komunista a dnešní představitel sociální demokracie, Slovák Maroš Šefčovič. Ten bude mít na starosti „interinstitucionální vztahy a prognózy". „Šefčovič posílí naši kulturu při tvorbě politiky založené na důkazech,“ přiblížila jeho roli der Leyenová. Ironií osudu je potom nominace bývalého italského premiéra a socialisty Paola Gentiloniho na pozici eurokomisaře pro ekonomiku, vezmeme-li v úvahu, že jeho vláda se podílela na zoufalé ekonomické situaci, ve které se nyní Itálie nachází. 

reklama