Jourová bude dohlížet na principy demokratického státu? Výsměch, říká opozice

Věra Jourová by měla mít jako předsedkyně Evropské komise na starosti dohlížet na to, zdali členské státy dodržují principy demokratického a právní státu. Informaci dnes přinesl server Politico. Zatímco koaliční politici považují potenciální post Jourové za prestižní, tak opozice mluví o výsměchu, vzhledem ke kauzám Andreje Babiše a jeho možnému propojení mezi businessem a politikou. Pokud by se informace potvrdila, Jourová by se stala jednou z pouhých šesti místopředsedů Evropské komise. Jourová by se rozhodnutí měla dozvědět zítra.
Eurokomisařka Věra Jourová
Eurokomisařka Věra Jourová
FTV Prima

reklama

„Já jsem se snažil lobbovat za to, aby se paní Jourová stala místopředsedkyní Evropské komise. Ona sama, myslím, má o ten post zájem, pokud by to tak dopadlo, tak uvidíme, kolik se předsedkyně Evropského parlamentu Ursula von der Lyen rozhodně mít místopředsedů, jestli pět nebo šest. V každém případě, pokud bych jich bylo pět nebo šest, tak to by bylo pro Českou republiku prestižní záležitostí, protože už vzhledem k těm počtům je to jasné,“ řekl pro redakci TV Prima premiér Andrej Babiš. Ten také zdůraznil, že spíše než pro Českou republiku tam bude Jourová za Evropu, potažmo Evropskou unii. „Uvidíme, jestli se spekulace potvrdí,“ dodal.

Rádi bychom ekonomickou agendu

Podle místopředsedy sociální demokracie Tomáše Petříčka ještě nejde o konečné rozhodnutí a Jourovou čekají další kola jednání. Petříček tak potvrdil, že Česká republika usiluje i o ekonomickou nebo digitální oblast. Za nás stále platí to, že bychom usilovali o nějaké portfolio v oblasti ekonomických politik nebo digitální trh, případně místopředsednickou pozici," řekl pro ČTK Petříček.

Je to výsměch

Méně vstřícný k možné nominaci na post Jourové byl bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. „Vzhledem k tomu, že Věra Jourová pochází z hnutí ANO a bude v Evropské komisi sedět z vůle předsedy vlády Andreje Babiše, tak toto konkrétní portfolio je docela hořkým výsměchem,“ sdělil redakci TV Prima Kalousek. Podle Kalouska je zátěží pro Jourovou hlavně Babiš. „Bohužel právě stranický předseda eurokomisařky Jourové je často v konfrontaci s právním státem,“ vysvětil. 

Jourová eurozahradníkem

V podobném duchu se vyjádřili i ostatní opoziční politici. „Je ironické, že Česko s trestně stíhaným premiérem dostane na starost dodržovaní principu a demokracie. Z Jourové to dělá českého kozla eurozahradníkem,“ uvedl pro redakci TV Prima poslanec Jan Lipavský (Piráti). 

Babiš selhal

Podle pirátského poslance to ukazuje ale i na to, že zahraniční politika současného premiéra zcela selhala. „Babiš si nedokázal vyjednat silný a relevantní rezort. Jsme průmyslová země a obchod s Evropou je pro nás životně důležitý. Možná si premiér řeči o zrušení předsednictví měl ušetřit a místo toho dělat skutečnou diplomacii,“ řekl Lipavský.

Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský možnou nabídku pro Jourouvou již před pár dny nepřímo označil za vytáhnutí si černého Petra. 

 

Proti Polsku a Maďarsku?

Pokud by se tak opravdu stalo a Jourové by se post podařilo získat, tak se dá očekávat, že by návazala a pokračovala v politice svého předchůdce, silně proevropského socialisty Franse Timmermanse. Ten měl v době svého působení největší konflikty s vládami Polska a Maďarska. Timmermans vyjádřil nesouhlas zejména se změnou v soudním řádu a obavy z narušení právního státu jednotlivých zemí. 

Dalibor Zítko

reklama

reklama