Jsou 3D tiskárny budoucností? Vědci v Izraeli vytiskli miniaturní prototyp srdce

Kardiovaskulární onemocnění a mrtvice jsou celosvětově jedněmi z našich největších zabijáků. Izraelští vědci vytiskli na 3D tiskárně malý prototyp srdíčka. Sami však říkají, že k tisku orgánů, které by bylo možné transplantovat, ještě vede dlouhá cesta. O novince informoval server Deutsche Welle.
Prototyp srdíčka vytisknutý na 3D tiskárně
Prototyp srdíčka vytisknutý na 3D tiskárně
@AFP / Twitter

reklama

Jakkoliv to může znít jako sci-fi, vědci jsou přesvědčeni, že jednoho dne budeme schopni tisknout na 3D tiskárně funkční vnitřní orgány jako srdce, ledviny nebo játra, které bude možné transplantovat. Tyto syntetické orgány by mohly pomoci překonat problém s jejich nedostatkem nebo rizikem jejich odmítnutí příjemcem.

Dokáže se smršťovat, nepumpuje však krev

Vědci z univerzity v izraelském Tel Avivu uvedli, že na 3D tiskárně za využití lidské tkáně úspěšně vytiskli miniaturní „prototyp“ ve tvaru srdce. Malinký orgán o velikosti zhruba králičího srdce (nebo třeba třešně) se dokáže stahovat jako sval, nicméně nemá zatím schopnost pumpovat krev.

Srdíčko vědci vytvořili s využitím biopsie tukové tkáně odebrané jednomu z pacientů. Užití pacientovy vlastní tkáně je důležité zejména pro minimalizaci pozdějšího rizika odmítnutí implantátu, uvedl Dvir.

Švýcarská garda ještě v ocelových přilbách

Vojáci papežské Švýcarské gardy vymění ocelové přilby za plastové z 3D tiskárny

Spíše skořápka ve tvaru srdce se dvěma komorami než orgán

Podle vedoucího výzkumu Tal Dvira se již dříve lidem podařilo na 3D tiskárně vytisknout strukturu srdce, ale ne s buňkami nebo cévami.

K samotnému cíli, tedy tisku funkčního orgánu vhodného k transplantaci, však vede ještě dlouhá cesta. „Vytištěné cévní řečiště ukázané v této studii je stále omezené, upozornil Felix Schönrath z berlínského centra zaměřeného na srdce. Chirurg pak označil izraelský prototyp spíše jako skořápku ve tvaru srdce se dvěma komorami, než jako něco, co by mohlo být považováno za orgán.

Navzdory tomu izraelský tým doufá, že se mu povede transplantovat první tištěná srdce do zvířecích modelů zhruba v ročním výhledu.

reklama

reklama