Jste až moc šťastní, městem kultury Evropské unie se nestanete, vzkázali představitelé EU Maďarsku

Maďarsko se zapojilo do soutěže Evropské unie o post města kultury, ale údajně měl být návrh zamítnut představiteli EU. Důvodem je prý fakt, že na soutěžním videu se to hemží až moc velkým optimismem, úsměvy, tanci a křesťany, míní starosta města Stoličný Bělehrad, které se přihlásilo do soutěže. Informace uvedl server RT.
Hrad Bory-vár v Székesfehérváru
Hrad Bory-vár v Székesfehérváru
Pixabay

reklama

Stoličný Bělehrad, známý spíše pod názvem Székesfehérvár, je deváté největší město Maďarska a právě toto město poslalo krátké video do soutěže o hlavní město kultury na rok 2023. Soutěž o kulturní město Evropy má oslavovat kulturní rysy, které Evropané sdílejí.

Maďarští zástupci na videu ukazují tance lidových tanečníků, dobrou náladu či starší pány, kteří hrají v parku šachy. Komise nezávislých odborníků EU však nebyla z videa nadšená. Podle starosty města Andráse Cser-Palkovicse video ukazuje až moc šťastných lidí a v podstatě žádné migranty, a to se prý odborníkům nelíbí.

Podle starosty měl jeden z členů takzvaných „odborníků“ na adresu videa prohlásit, že jde o „propagandistický film pro bílou křesťanskou Evropu, ve kterém jsou všichni bílí, šťastní a roztančení“.

ilustrační foto

Tramvaj v Budapešti půl dne vozila mrtvolu, aniž by si toho kdokoliv všiml

Komise, která v soutěži rozhodovala, prý kritizovala vynechání chudých a migrantů z prezentace města.

Starosta Cser-Palkovics k celé události prohlásil, že občani Stoličného Bělehradu jsou hrdí na město plné kostelů a chrámu, na bezpečí a klid, ale také že zde lidé mohou demokraticky vyznávat své vlastní hodnoty. Mimo jiné dodal, že se bude snažit udělat maximum pro vládní šetření ohledně odborníků, kteří soutěž řídí.

„Velmi rád bych o celé záležitosti informoval valnou hromadu a členy představenstva EU a poukázal tak na styl a jednání, které bylo vůči nám použito, a v podstatě na popření naší vlastní kultury,“ dodal Cser-Palkovics.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!