K hranici s Řeckem se vydaly stovky migrantů! Turecko už je nebude zastavovat

Několik stovek migrantů se na severozápadě Turecka vydalo na pochod k řecké hranici. S odvoláním na turecká média o tom dnes informovaly agentury Reuters a AFP. Ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na vysoce postaveného tureckého činitele uvedla, že Ankara už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se chtějí dostat do Evropy.
Migranti pochodují k řeckým hranicím
Migranti pochodují k řeckým hranicím
NTV

reklama

Turecká agentura Demirören dnes uvedla, že v turecké provincii Edirne se daly kolem půlnoci do pohybu asi tři stovky lidí včetně žen a dětí. Vydaly se podle ní k hranici. Provincie Edirne hraničí nejen s Řeckem, ale i s Bulharskem. Podle agentury Demirören jsou ve skupině Syřané, Íránci a Iráčané.

Agentura Reuters upozornila, že zatím nebyla schopna pravdivost informace na místě ověřit. Dnes ráno turecká státní televize TRT a soukromý kanál NTV ukazovaly záběry několika skupin čítajících desítky lidí, kteří jsou podle nich migranti putující k hranicím.

Turecká armáda se snaží obrátit situaci v syrské provincii Idlib

Syrská armáda zabila 33 tureckých vojáků. Turecko se rozhodlo nebránit migrantům v cestě do Evropy

Ve čtvrtek turecká média informovala, že Ankara už nehodlá bránit migrantům, kteří se chtějí dostat do Evropské unie. Podle listu Sabah toto rozhodnutí přijala na mimořádném zasedání bezpečnostní rada státu, které předsedal prezident Recep Tayyip Erdogan. Rada se sešla krátce poté, co při náletech v severosyrské provincii Idlib zahynulo nejméně 33 tureckých vojáků. Podle Ankary má letecké údery na svědomí syrský režim prezidenta Bašára Asada.

Agentura AFP upozornila, že oficiálně zatím žádný turecký činitel nepotvrdil, že se Ankara skutečně rozhodla „otevřít brány“ migraci do Evropy. Ve čtvrtek večer nicméně mluvčí vládní strany AKP uvedl, že Turecko již není schopno zadržovat migranty, kteří chtějí odejít do Evropy. Zdůraznil zároveň, že turecká migrační politika se „nezměnila“.

Řekové protestující v Aténách proti budování nových uprchlických táborů

Řecko po protestech pozastavuje plán stavby nových uprchlických táborů na svých ostrovech

 

Turecko v minulosti už několikrát hrozilo, že přestane bránit v pohybu migrantům, kteří se zdržují na jeho území. Podle agentury AFP používalo tyto hrozby jako nátlakový prostředek na země Evropské unie, které mají v živé paměti migrační krizi z roku 2015.

V Turecku nyní pobývají asi čtyři miliony migrantů, většinou Syřanů.

iPrima/ČTK

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!