K situaci uvnitř strany se postavíme vůči občanům zodpovědně, tvrdí místopředseda ČSSD Onderka

Po bývalém místopředsedovi ČSSD Jaroslavu Foldynovi se k situaci a budoucnosti ČSSD vyjádřil pro online redakci TV Prima i nynější místopředseda ČSSD Roman Onderka. A odpovídal přitom na podobné otázky. Jak se ČSSD v budoucích dnech zachová? Vystoupí ze společné koalice s hnutím ANO? „Komentátoři a novináři se snaží ČSSD poradit v tom, jak se má nyní zachovat. Ano, není to jednoduchá situace. Ale i tak bych chtěl všechny požádat, aby nechali rozhodnutí na ČSSD,“ odpovídá ke stranickému dění Onderka.
Předseda Hamáček a první místopředseda Onderka foto ČSSD
Předseda Hamáček a první místopředseda Onderka foto ČSSD

Situace v ČSSD je podle mnohých kritická. Máte vůbec představu, jak zastavit pokles preferencí sociální demokracie?

ČSSD se v průzkumech preferencí pohybuje mezi šesti až devíti procenty. Ty nejrelevantnější preference jakékoliv politické straně vystaví až voliči ve volbách. Já jen doufám, že si voliči všímají práce, kterou naši ministři ve vládě vykonávají. A že není nic zadarmo, víme - prostě si to musíme odpracovat.

Řadoví členové ČSSD říkají, že straně chybí energie. Je to pravda?

Nemyslím si, že chybí energie na to pracovat. Jen nám mnoho energie bere to všechno kolem, co musíme řešit. Neustále se nás někdo vyptává na kauzy Andreje Babiše, na audity, na všechno ostatní. Jen ne na naši práci.

Poslanci Roman Sklenák a Václava Votava prozradili v pořadu Zaostřeno pro Český rozhlas, že nehlasovali pro vstup do vlády s ANO. Nabízí se otázka, kolik takových poslanců je. Jen připomínám, že Václav Votava řekl, že koalice s ANO pro ČSSD nepřináší žádnou přidanou hodnotu. „Babiš prodá sám, co prosazujeme, jsem ve straně 22 let a energie se vytratila a nevidím světélko na konci tunelu,“ zmínil. Vás tato věc netrápí?

Trápí, ale každý má právo na svůj osobní názor. Ať je to člověk, kterého potkáte na ulici nebo poslanec. Je to jedno. Václav Votava i Roman Sklenák svůj názor řekli a nikdo jim ho vymlouvat nebude. Mimochodem o mně je známo, že jsem pro vstup do vlády ve vnitrostranickém referendu také nehlasoval, ale všichni jsme se podřídili většině.

Je vůbec za situace, kdy se mluví o ústavní krizi kolem výměny ministra kultury, možné ve straně dnes najít někoho, kdo by mluvil pozitivně o společné koalici s hnutím ANO?

V ČSSD jsou členové, kteří jsou pro vládu s ANO, jinak bychom v ní nebyli. Vládní spojenectví má pro nás dle mého názoru jedinou výhodu, že můžeme prosazovat náš program a naše priority. A povedlo se nám toho prosadit hodně – zrušení karenční doby, minimální mzdu a její růst, zvýšení rodičovského příspěvku, staráme se o důchody, na ministerstvu vnitra se snažíme rozjet ve velkém digitalizaci státní správy. Není toho málo, nemyslíte?

Vedení sociální demokracie odkazuje na vnitrostranické referendum, které vstup do vlády schválilo – je toto alibi k setrvání ve vládě?

Alibi to určitě není. V referendu se rozhodlo o vstupu do vlády, a to i se znalostí jmen ministrů za ČSSD. Dnes už ta jména neplatí a pokud ČSSD nebude mít možnost plnit své priority, tak v této vládě být nemusí. Ministerská křesla pro nás nejsou posvátnou krávou. Víte, komentátoři a novináři se snaží ČSSD poradit v tom, jak se má nyní zachovat. Ano, není to jednoduchá situace. Ale i tak bych chtěl všechny požádat, aby nechali rozhodnutí na ČSSD. My se k naší situaci postavíme zodpovědně vůči občanům i naší straně.

Proč vlastně nechce ČSSD hlasovat pro státní rozpočet? A v jakém případě by hlasovala?

V rozpočtu, tak jak je sestaven nyní, mají naši ministři „osekané“ rozpočty až na kost. Například Janě Maláčové chybí celých 11 miliard. Ale pozor – do minimálního rozpočtu. Ta optimistická verze rozpočtu, tak, jak by ji navrhovalo ministerstvo práce a sociálních věcí, je úplně někde jinde. A netýká se to jen MPSV. Ministerstvo vnitra by v aktuálním rozpočtu nemělo na plat hasičů, policistů a bezpečnostních složek – nemůžeme přeci riskovat to, že nebudeme mít na platy lidí, kteří chrání naše životy! To jsou jen některé důvody, proč pro rozpočet hlasovat nemůžeme a ani v této variantě nebudeme.

Omlouváme se, snažíme se dohledat chybějící obrázek

Foldyna: Problém ČSSD není ve spojenectví s ANO, ale že dělá „protilidovou“ politiku

Nedostali jste se do Evropského parlamentu, ČSSD volila necelá čtyři procenta. Co z toho lze vyvodit?

Byla to - a stále je - pro nás velká rána. I když volby do Evropského parlamentu pro ČSSD nikdy nebyly těmi hlavními. Kombinace našich chyb plus nezájem našich voličů rovná se nula europoslanců za ČSSD. My ale nyní chceme napnout všechny síly k volbám v roce 2020 – krajským a senátním. Ty pro nás budou důležité, a tak jsme to řekli i na sjezdu v Hradci Králové.

Krajské volby nás čekají v příštím roce na podzim. V krajích kdysi byla hlavní základna strany (jednota, program, nasazení členů) a zdá se, že i toto se drolí. Hejtman Martin Netolický již řekl, že si na Pardubicku vytvoří vlastní koalici, aby měl šanci uspět. Nebude takových víc? Jak pak asi krajské volby dopadnou?

Záleží na krajských organizacích, jak si kandidátky sestaví a jak na nich budou spolupracovat. Martin Netolický ale nepřišel se špatným nápadem a je možné, že to opravdu tak v některých krajích bude. A to, jak krajské volby dopadnou, to uvidíme příští rok.

Co lze dělat se situací, kdy je i špatná finanční situace strany? Máte nějaký plán, jak toto vyřešit?

Finanční situace strany je lepší než před několika měsíci. Úsporná opatření považuji za samozřejmost. U kauzy Altner nás těší, že Nejvyšší soud nám dal za pravdu. Dnes můžeme v klidu říci, že jeho dědicům nic nedlužíme a věříme, že se brzy dočkáme definitivního rozsudku. A další financování strany řešíme s ohledem na lepší využití a zhodnocení našich nemovitostí.

Voliči sociální demokracie v anketě Českého rozhlasu řekli: „Bohuslav Sobotka dělal slušnou politiku. Zeman, Babiš a jejich slouhové jsou neštěstím pro naši zemi. Nemají žádnou hrdost a ani stud a kdo je vezme do vlády, tak je jejich…“ Není nakonec špatně, když Sobotka z vysoké politiky a vedení strany odešel?

Nemám ve zvyku vzkazovat bývalým předsedům ČSSD něco prostřednictvím médií. Pokud jim budu chtít něco říci, řeknu jim to z očí do očí, jak jsem to i v minulosti vždy dělal.

Olga Böhmová

reklama