Kalifornie bojuje s lesními požáry: Škoda se už odhaduje v řádech stovek miliard korun

17. 12. 2017 ZPRÁVY: KALIFORNIE BOJUJE S LESNÍMI POŽÁRY, LETOS ZPŮSOBILY ŠKODY V PŘEPOČTU ZA VÍCE NEŽ 200 MLD. KČ
17. 12. 2017 ZPRÁVY: KALIFORNIE BOJUJE S LESNÍMI POŽÁRY, LETOS ZPŮSOBILY ŠKODY V PŘEPOČTU ZA VÍCE NEŽ 200 MLD. KČ

reklama

Je to jako ve válečné zóně. Tak popisují lidé v Kalifornii obří požáry, které se šíří a hasiči je nemohou dostat pod kontrolu. Plameny už zasáhly plochu, která je téměř dvakrát větší než rozloha Národního parku Šumava. Požáry nově ohrožují hlavně Santa Barbaru. Včetně čtvrti, kde žijí celebrity jako třeba moderátorka Oprah Winfreyová. Úřady už nařídily evakuaci téměř 100 tisíc lidí.

Kalifornie hoří. Krátká zpráva, která dál dominuje tamním médiím. S mnoha ohnisky požárů bojuje devět tisíc hasičů. A často jim docházejí síly. Jeden z nich už v plamenech zahynul. Požáry se ale šíří dál. Nově ohrožují hlavně Santa Barbaru. Policisté vyzývají k evakuaci a obcházejí domy. Lidé často musí pobrat jenom to, co se jim vejde do auta.

Také manželé Bawarovi museli rychle pryč. Snažili se alespoň zachránit památky na chvíle, které jsou pro ně důležité. Třeba fotografie nebo svatební šaty. „Jsou to vzpomínky, jsme spolu od mých 19 let. Tyhle věci chci jednou ukázat našim dětem,“ uvedla Lina Bawarová pro tamní média.

Jeden člověk skončil ve vazbě pro podezření ze žhářství

Další se vracejí do svých domů. Tedy lépe řečeno k tomu, co z nich zbylo. A toho často není zrovna moc. Hasiči zkoumají i příčiny požárů. Jeden člověk skončil ve vazbě pro podezření ze žhářství. Jinde požár vznikl neopatrným zacházením s otevřeným ohněm. „Zřejmě si na něm chtěl někdo uvařit jídlo. V okolí nikdo nebyl. Pátráme proto dál,“ informoval hasič Erik Scott.

Počasí hasičům nepomáhá. Vítr se sice zmírnil, srážky jsou ale v nedohlednu. Škody, které letos požáry v Kalifornii způsobily, se přitom vyšplhaly v přepočtu už na víc než 200 miliard korun.

reklama

reklama