Kalifornie jako první v USA nabídne výhody zdravotního pojištění nelegálním imigrantům. Šílené, reagoval Trump

Kalifornie jako první stát v USA nabídne benefity zdravotního pojištění, které mají rezidentní daňoví poplatníci, také mladým lidem žijícím v zemi ilegálně. Demokratický guvernér státu Gavin Newsom podepsal tento týden zákon, který nízkopříjmovým mladým lidem do pětadvaceti let zpřístupní státní Medicaid program bez ohledu na jejich imigrační statut, informoval server Daily Mail.
Honduraští migranti překonávají americké hranice
Honduraští migranti překonávají americké hranice
@anadoluimages / Twitter

reklama

Zákon tak rozšíří stávající pravidla, která už nyní v tomto ohledu zahrnují děti do osmnácti let, a to včetně přistěhovalců bez jakýchkoliv dokumentů. Podle státních orgánů nový plán zahrne nově asi 90 tisíc dalších lidí a bude daňové poplatníky stát asi 98 milionů dolarů (přes 2,2 miliardy korun).

Americký prezident slibuje nápravu

Americký prezident Donald Trump označil tento krok za „šílený“. Trump uvedl, že Kalifornie „neléčí své lidi stejně jako léčí ilegální migranty“.

„V jakém bodě se to zastaví? Je šílené, co dělají,“ uvedl. „A je to sprosté. A velmi nespravedlivé vůči našim občanům a my to zastavíme. Ale možná budeme potřebovat volby, abychom to zastavili, a možná se budeme muset vrátit do Domu (podle všeho myšlen Bílý dům; pozn. autora).“

Ilustrační foto

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Imigranti se snaží integrovat… ale Němce. Na školách chtějí místo angličtiny turečtinu

Cesta k lepšímu zdraví nelegálních migrantů

Zákon neposkytuje výhody zdravotního pojištění všem mladým do 25 let, ale pouze těm, jejichž příjem je příliš nízký na to, aby se do systému dostali.

Zastánci nového opatření argumentují tím, že je to cesta ke zlepšení zdraví migrantů ve státě. Řada nelegálních imigrantů v zemi je již součástí některých státem financovaných programů, ale ty pokrývají pouze mimořádné události a těhotenství.

Postupně chtějí pokrýt všechny nelegální migranty

Demokraté tlačili na rozšíření pokrytí zdravotního pojištění na ještě větší počet dospělých, ale guvernér Newsom návrhy odmítnul s tím, že zahrnout do systému všechny dospělé žijící v Kalifornii ilegálně by stálo 3,4 miliardy dolarů (přes 77 miliard korun). Newsom nicméně slíbil, že pokrytí se bude na další osoby v příštích letech rozšiřovat.

„Zvýrazněte si má slova,“ řekl Newsom příznivcům v Sacramentu. „Budeme v této věci dělat progres rok co rok. To je to, co znamená univerzální zdravotní péče. Všichni, ne jenom někteří lidé.“

reklama

reklama