Kalifornie se chystá všem hotelům zakázat šampóny v plastových lahvích

Spoléháte se při návštěvě hotelu, že v koupelně najdete v mini lahvičkách šampón, kondicionér a sprchový gel pro vlastní potřebu? Tak při návštěvě Kalifornie je brzy buďto neuvidíte vůbec, anebo ve skle. Tamní guvernér Gavin Newsom ve středu podepsal zákon, který tyto hotelové praktiky k roku 2023 zakáže. Jedná se o další z řady environmentálních opatření, kterými se „zlatý stát“ snaží regulovat vliv činnosti člověka na životní prostředí.
Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek
istock.com

reklama

Opatření se nejdříve dotkne všech hotelů s více než padesáti pokoji, o rok později se regulace rozšíří na všechny hotely v nejlidnatějším státě USA. Pokud hoteliéři či hotelové řetězce budou drogistické výrobky v plastu nadále hostům zdarma nabízet, vystaví se nebezpečí pokuty v rozmezí od 500 do 2000 dolarů. 

Společnosti se snaží jít příkladem

Některé hotelové společnosti už zákon dokonce předešly. Hotelový řetězec Marriott International oznámil, že přestane nabízet plastové lahve s mýdlem do prosince příštího roku. Podobné stanovisko vydala i společnost IHG, která vlastní například hotely Holiday Inn. Ta chce eliminovat na 200 miliónů malých lahviček do roku 2021. Hotelové společnosti tak jdou ve šlépějích některých řetězců s rychlým občerstvením, které nahrazují plastová brčka papírovými. 

Lahvičky, brčka, tašky

Zákon přichází v době, kdy se kalifornští politici snaží snížit množství plastového odpadu. Západní stát, podobně jako státy EU, zakázal bezplatný výdej igelitových tašek v supermarketech. Minulý rok guvernér Jerry Brown schválil zákon, který umožnuje restauracím vydávat plastové slámky pouze na vyžádání zákazníků. Kalifornie je jedním z ekologicky nejprogresivnějších států v Americe. Dlouhodobě podporuje politiku obnovitelných zdrojů i elektromobilitu.        

reklama

reklama