Kalifornie se chystá všem hotelům zakázat šampóny v plastových lahvích

Spoléháte se při návštěvě hotelu, že v koupelně najdete v mini lahvičkách šampón, kondicionér a sprchový gel pro vlastní potřebu? Tak při návštěvě Kalifornie je brzy buďto neuvidíte vůbec, anebo ve skle. Tamní guvernér Gavin Newsom ve středu podepsal zákon, který tyto hotelové praktiky k roku 2023 zakáže. Jedná se o další z řady environmentálních opatření, kterými se „zlatý stát“ snaží regulovat vliv činnosti člověka na životní prostředí.
Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek
istock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Opatření se nejdříve dotkne všech hotelů s více než padesáti pokoji, o rok později se regulace rozšíří na všechny hotely v nejlidnatějším státě USA. Pokud hoteliéři či hotelové řetězce budou drogistické výrobky v plastu nadále hostům zdarma nabízet, vystaví se nebezpečí pokuty v rozmezí od 500 do 2000 dolarů. 

Společnosti se snaží jít příkladem

Některé hotelové společnosti už zákon dokonce předešly. Hotelový řetězec Marriott International oznámil, že přestane nabízet plastové lahve s mýdlem do prosince příštího roku. Podobné stanovisko vydala i společnost IHG, která vlastní například hotely Holiday Inn. Ta chce eliminovat na 200 miliónů malých lahviček do roku 2021. Hotelové společnosti tak jdou ve šlépějích některých řetězců s rychlým občerstvením, které nahrazují plastová brčka papírovými. 

Lahvičky, brčka, tašky

Zákon přichází v době, kdy se kalifornští politici snaží snížit množství plastového odpadu. Západní stát, podobně jako státy EU, zakázal bezplatný výdej igelitových tašek v supermarketech. Minulý rok guvernér Jerry Brown schválil zákon, který umožnuje restauracím vydávat plastové slámky pouze na vyžádání zákazníků. Kalifornie je jedním z ekologicky nejprogresivnějších států v Americe. Dlouhodobě podporuje politiku obnovitelných zdrojů i elektromobilitu.        

Reklama
Reklama