Kalifornie v plamenech! Guvernér už vyhlásil stav ohrožení

Přes 180 tisíc lidí muselo být evakuováno. Hasičům se totiž stále nedaří rozsáhlé požáry, které trvají už několik týdnů, dostat pod kontrolu. A meteorologové varují: „V úterý očekáváme silný vítr přesahující rychlost 150 km/h...“ Obyvatelé slunné Kalifornie se tak připravují na nejhorší.
Kalifornie v plamenech

reklama

Meteorologové varují! V úterý očekáváme vítr přesahující rychlost 150 km/h

Už o víkendu zasáhl vítr dosahující 120 kilometrů za hodinu vinařskou oblast Sonoma a napáchal škody za stovky tisíc dolarů. Nyní meteorologové předpovídají vítr ještě silnější, a to o rychlosti 150 kilometrů za hodinu. Hasiči se tak připravují na nejhorší. Stále se jim totiž nedaří dostat požár pod kontrolu a ten se šíří do hustě zabydlených oblastí.

Obavu ze silného větru mají i představitelé tamních energetických společností. „Jakákoli jiskra z kteréhokoli zdroje může způsobit katastrofu," varoval představitel PG&E. "Nechceme být jedním z těchto zdrojů," dodal. Energetické společnosti oznámily preventnivní odstávky elektřiny, a to minimálně po dobu silného větru. To se dotkne až 2,3 miliónů tamních obyvatel. Panují totiž obavy z vyvrácení sloupů elektrického vedení a následně nově vzniklých ohnisek požárů. 

Až 180 tisíc lidí může být evakuováno

„Rozšířená evakuace zasáhne kolem 180 tisíc lidí,“ uvedl šerif okresu Sonoma. Úřady zatím evakuaci nevynutily, chtějí ale, aby tamní obyvatelé byli připraveni. Požár zatím zničil 94 budov a dalších 17 silně poškodil. 

Mapa současného rozmístění požáru
Autor: ucanr.edu Mapa současného rozmístění požáru

Guvernér vyhlásil stav ohrožení

V neděli guvernér Gavin Newson vyhlásil mimořádný stav nouze. Silný vítr je podle jeho slov nepředvídatelný a požár se šíří rychleji, než úřady předpokládaly. Požár už od středeční noci spálil v Sonomě severně od San Franciska více jak 219 737 metrů čtverečních. 

„Uděláme všechno, co je v našich silách. Musíme evakuované udržet v bezpečí,“ uvedl agentuře AP kalifornský guvernér a dodal, že ve službě je přes 3 000 hasičů.

Požáry poškodily desítky domů
Požáry poškodily desítky domů

Téměř 3 miliony lidí bez elektřiny

Požár a silný vítr způsobil poruchu elektrické sítě společnosti PG&E. Za celou dobu zasáhl výpadek proudu už přes tři miliony obyvatel. I proto PG&E čelí těžké kritice. Zákonodárci a občané tvrdí, že by společnost měla fungovat i přes nepříznivé počasí a být naopak obyvatelům nápomocna. Ta naopak preventivně přerušuje dodávku elektřiny. Chce tak zabránit možnému šíření požáru z dalšího poškození sítě. 

reklama

reklama