Kamiony demolují viadukty, pokuty nepomáhají

Kamion zaseknutý pod železničním viaduktem, rozsypaný náklad. Nehody, které řeší klatovští policisté denně. Policejní hlídky sice výšku projíždějících kamionů kontrolují, jenže řidiče neodradí ani pokuty.
4. 8. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: KAMIONY DEMOLUJÍ VIADUKTY, POKUTY NEPOMÁHAJÍ
4. 8. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: KAMIONY DEMOLUJÍ VIADUKTY, POKUTY NEPOMÁHAJÍ

reklama

Pod viadukt za Železnou Rudou smí vjet kamion, který není vyšší než 3,8 metru. Že si s dopravní značkou, která to zakazuje, řidiči hlavu nelámou, jsme se přesvědčili na vlastní oči.  Policisté během hodiny chytili hned několik hříšníků a sami řidiči kamionů přiznávají, že se jim vyplatí porušit předpisy, než viadukt složitě objíždět.

„Já tady jezdím tři roky a jsem v pohodě s výškou. Ale do těch 3,8 bych se nevešel. Já jezdím se dřevem, takže nakládáme to dřevo na Rudě, takže jet přes Strážný je docela zajížďka,“ přiznal jeden z řidičů.

Konkrétně se jedná až o 80 kilometrů, a tak není divu, že si kamiony cestu zkracují. Podle dalšího řidiče nejsou pokuty řešením: „Je to silnice pro mezinárodní provoz, tak by to chtělo podfrézovat. Dotace na kdejakou blbost a tady se s tím nic nedělá a hromada pil je tady za hranicemi.“

Vypadnutí nákladu na silnici může být i trestný čin

Jenže ne každý kamion se pod most skutečně vejde. „Každý, když to tipuju, třetí, čtvrtý kamion, lehce ťukne do mostu. Před týdnem jsme upozorňovali policii, že jsou uvolněné kvádry na viaduktu. Jel kamión, obrovská rána a z mostu vypadly žulové kvádry. Kamion ani nezastavil,“ stěžuje si jedna z obyvatelek Železné Rudy.

Podobné problémy neřeší jen policisté z Plzeňského kraje. Například minulý týden řidič v Ústí nad Labem přehlédl zákazovou značku, projel a zasekl se pod jedním z viaduktů. Podle policistů bylo jeho auto dokonce o metr vyšší, než je výška viaduktu.

„Řidiči, kteří nerespektují dopravní značku, se dopouštějí přestupku a po té je jim uložená pokuta. Mnohdy si ovšem neuvědomují, že pokud jim vypadne například náklad na silnici, mohou se dopustit i trestného činu obecného ohrožení,“ varuje neposlušné šoféry mluvčí policistů Plzeňského kraje Dagmar Brožová.

reklama

reklama