Kanaďané mění text hymny, aby byl genderově neutrální

Kanada, jedna z nejliberálnějších zemí na světě, se rozhodla k hodně kontroverznímu kroku. Změn totiž dozná text národní hymny v anglickojazyčné verzi. Důvod? V jedné pasáži se totiž zpívá o synech Kanady a to některým obyvatelům vadí natolik, že se dožadovali úpravy. Hymna tak nyní bude genderově neutrální.
kanadská vlajka
kanadská vlajka
Pixabay

reklama

Kontroverzní zákon prošel ve středu kanadským senátem a čeká už jen na podpis generálního guvernéra, oficiálního zástupce královny Alžběty II. v Kanadě. Poté bude pasáž „Láska pravého vlastence vede všechny tvé syny“ nahrazena větou “Láska pravého vlastence nás vede všechny“.

Právě oni „synové“ totiž byli trnem v oku části Kanaďanů v čele s bývalou premiérkou Kim Campbellovou. Nutno podotknout, že poměrně dlouho. Od roku 1980, kdy se stala píseň O Canada oficiálně státní hymnou, bylo předloženo hned 12 zákonů, které se týkaly „synů“, respektive změny textu hymny. Všechny ale byly smeteny ze stolu, až do tohoto týdne, informuje stanice CBS.

Bojovníci za rovnoprávnost pohlaví se tak dočkali. Debata okolo změny textu hymny ale rozpoutala v Kanadě vášnivé debaty a rozhodně ne všichni Kanaďané se změnou souhlasí. I když je píseň „O Canada“ hymnou jen 38 let, má poměrně bohatou a symbolickou historii.

První verze vznikla v roce 1908, když básník Robert Stanley Weir přeložil do angličtiny původní francouzskou verzi. Od té doby se slova měnila jen několikrát, ale pokaždé v té samé inkriminované pasáži. Naposledy pak v roce 1914, kdy do textu písně přibyli právě „synové“ na počest kanadských vojáků, kteří odjeli bojovat do Evropy během první světové války.

Změna textu hymny přitom není zdaleka prvním genderovým ústupkem v Kanadě za poslední dobu. Politiku úzce spjatou s genderovou problematikou začala výrazně prosazovat liberální vláda premiéra Justina Trudeaua. Kanada například jako jedna z mála zemí na světě zavedla možnost volby třetího pohlaví na oficiálních dokumentech včetně občanek a cestovních pasů. Pokud se tedy někdo necítí ani jako muž, ani jako žena, Kanada je pro něj zemí zaslíbenou.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!