Kanadská hyperkorektnost. Dlouholetý hokejový komentátor dostal padáka kvůli kritice některých přistěhovalců

Bývalý hokejový trenér a jeden z nejnápaditějších, nejpolarizujících a nejkontroverznějších kanadských hokejových komentátorů Don Cherry byl vyhozen poté, co ve svém komentáři narážel na to, že by si přistěhovalci mohli za pár dolarů koupit květ vlčího máku na počest vojákům v Den válečných veteránů. Informovala o tom agentura AP.
Don Cherry vlevo) v Coach’s Corner
Don Cherry vlevo) v Coach’s Corner
@finesilverlines/Twitter

reklama

Prezident televizní společnosti Sportsnet Bart Yabsley oznámil toto rozhodnutí po diskuzích s pětaosmdesátiletým komentátorem Cherrym. „Bylo rozhodnuto, že je správný čas, aby okamžitě odstoupil,“ uvedl v prohlášení Yabsley. „Během vysílání činil rozdělující poznámky, které nereprezentují naše hodnoty, ani to, co zastupujeme.“

Chlapci za vás platitli nejvyšší cenou. Vy byste mohli zaplatit pár babek

Cherry v pořadu Saturday night narážel svým komentářem na přistěhovalce, když řekl: „Vy, lidi… milujete náš způsob života, milujete naše mléko a med. Alespoň byste mohli zaplatit pár babek za mák nebo něco takového. Tito chlapci zaplatili za váš způsob života, který si užíváte v Kanadě, tito chlapci zaplatili nejvyšší cenu.“

Tradice nošení květu vlčího máku v Kanadě je poctou mrtvým válečným hrdinům v Den vzpomínek či Den válečných veteránů.

Don Cherry, který poskytoval své komentáře v první přestávce „Hockey Night in Canada“ (Hokejové noci v Kanadě) po více než tři desetiletí, v pondělí večer uvedl, že se za svá slova neomluví: „Vím, co jsem řekl, a myslel jsem to vážně. A stále myslím. Každý v Kanadě by měl nosit mák na počest padlým vojákům.“

Cherry popřel, že by narážel na některé migrantské menšiny

Cherry navíc popřel, že by narážel na viditelné menšiny. „Neřekl jsem menšiny, neřekl jsem migranti. Když se podíváte na ‚Coach's Corner‘ (kde svá slova pronesl; pozn. redakce), tak jsem to neřekl. Řekl jsem ‚všichni‘. A řekl jsem ‚vy, lidé‘,“ uvedl na pravou míru komentátor.

„Irové, Skotové, kdokoliv, kdo je v Kanadě nově příchozím, měl by nosit mák na počest našich mrtvých z minulosti, ať jsou Skotové nebo Irové nebo Angličani, nebo odkud pocházejí,“ dodal.

Apu Nahasapeemapetilon

Oblíbená postava Simpsonových končí: Apu kvůli politické korektnosti odchází...

Po 38 letech ze sebe nechce dělat krotkého robota

Cherry dodal, že by v televizi mohl zůstat, „kdyby se proměnil v krotkého robota, kterého by nikdo nepoznal“, což však po osmatřiceti letech nemůže udělat.

Omluvil se naopak dlouholetý spolumoderátor „Coach’s Corner“ Ron MacLean. „Don Cherry měl poznámky, který byly zraňující, diskriminující,“ uvedl. „Dlužím vám rovněž omluvu. Je to velká věc, kterou chci zdůraznit. Seděl jsem tam, nezachytil jsem to, neodpověděl jsem.“

Úspěšný trenér NHL a 7. „Největší Kanaďan“

Don Cherry byl před svou komentátorskou kariérou hokejistou a posléze hokejovým trenérem. Dvakrát jako trenér klubu Boston Bruins z kanadskoamerické hokejové NHL dotáhl tým do finále soutěže. V roce 1976 získal i trofej pro nejlepšího trenéra NHL.

V roce 1981 byl trenérem kanadského týmu na mistrovství světa. V roce 2004 se v rámci hlasování „Největší Kanaďan“ umístil na sedmém místě, přičemž předčil i nejslavnějšího hokejistu Waynea Gretzkyho.

reklama

reklama