Kanadská hyperkorektnost. Dlouholetý hokejový komentátor dostal padáka kvůli kritice některých přistěhovalců

Prezident televizní společnosti Sportsnet Bart Yabsley oznámil toto rozhodnutí po diskuzích s pětaosmdesátiletým komentátorem Cherrym. „Bylo rozhodnuto, že je správný čas, aby okamžitě odstoupil,“ uvedl v prohlášení Yabsley. „Během vysílání činil rozdělující poznámky, které nereprezentují naše hodnoty, ani to, co zastupujeme.“
Cherry v pořadu Saturday night narážel svým komentářem na přistěhovalce, když řekl: „Vy, lidi… milujete náš způsob života, milujete naše mléko a med. Alespoň byste mohli zaplatit pár babek za mák nebo něco takového. Tito chlapci zaplatili za váš způsob života, který si užíváte v Kanadě, tito chlapci zaplatili nejvyšší cenu.“
Four decades of service. And terminated in a day - for speaking the truth.
— Katie Hopkins (@KTHopkins) November 12, 2019
Stand firm #DonCherry Never apologise. Never explain https://t.co/awJiqBCfAT
Tradice nošení květu vlčího máku v Kanadě je poctou mrtvým válečným hrdinům v Den vzpomínek či Den válečných veteránů.
Don Cherry, který poskytoval své komentáře v první přestávce „Hockey Night in Canada“ (Hokejové noci v Kanadě) po více než tři desetiletí, v pondělí večer uvedl, že se za svá slova neomluví: „Vím, co jsem řekl, a myslel jsem to vážně. A stále myslím. Každý v Kanadě by měl nosit mák na počest padlým vojákům.“
Cherry navíc popřel, že by narážel na viditelné menšiny. „Neřekl jsem menšiny, neřekl jsem migranti. Když se podíváte na ‚Coach's Corner‘ (kde svá slova pronesl; pozn. redakce), tak jsem to neřekl. Řekl jsem ‚všichni‘. A řekl jsem ‚vy, lidé‘,“ uvedl na pravou míru komentátor.
„Irové, Skotové, kdokoliv, kdo je v Kanadě nově příchozím, měl by nosit mák na počest našich mrtvých z minulosti, ať jsou Skotové nebo Irové nebo Angličani, nebo odkud pocházejí,“ dodal.
Cherry dodal, že by v televizi mohl zůstat, „kdyby se proměnil v krotkého robota, kterého by nikdo nepoznal“, což však po osmatřiceti letech nemůže udělat.
Omluvil se naopak dlouholetý spolumoderátor „Coach’s Corner“ Ron MacLean. „Don Cherry měl poznámky, který byly zraňující, diskriminující,“ uvedl. „Dlužím vám rovněž omluvu. Je to velká věc, kterou chci zdůraznit. Seděl jsem tam, nezachytil jsem to, neodpověděl jsem.“
Don Cherry byl před svou komentátorskou kariérou hokejistou a posléze hokejovým trenérem. Dvakrát jako trenér klubu Boston Bruins z kanadskoamerické hokejové NHL dotáhl tým do finále soutěže. V roce 1976 získal i trofej pro nejlepšího trenéra NHL.
V roce 1981 byl trenérem kanadského týmu na mistrovství světa. V roce 2004 se v rámci hlasování „Největší Kanaďan“ umístil na sedmém místě, přičemž předčil i nejslavnějšího hokejistu Waynea Gretzkyho.