Kanadský premiér se omluvil za to, že si před 18 lety na večírku v rámci kostýmu nabarvil obličej nahnědo

Kanadský premiér Justin Trudeau se ve středu omluvil za to, že si před 18 lety - ještě coby učitel v rámci převleku za Aladina - na slavnosti ke konci školního roku udělal na obličeji hnědý make-up. Takzvaný „brownface“ je totiž někde vnímán jako určitá forma rasismu. „Požádám Kanaďany o odpuštění za to, co jsem udělal. Neměl jsem to dělat. Přijímám za to zodpovědnost,“ uvedl mimo jiné pro novináře.
Kanadský premiér Justin Trudeau před novináři (zdroj: AP)

reklama

Kampaň kanadského předsedy vlády před říjnovými kanadskými volbami byla lehce poznamenána fotografií z roku 2001, kterou uveřejnil časopis Time. Na ní je Justin Trudeau vyfocen v převleku za Aladina s turbanem na hlavě a především s hnědým make-upem na tváři.

 

Takzvaný „brownface“ je totiž někde považován za nikoliv nezbytnou, ba až útočnou formu imitace osoby tmavé pleti a redukování etnické příslušnosti pouze na barvu pleti.

„V roce 2001, když jsem byl učitelem ve Vancouveru, jsem se zúčastnil slavnosti k zakončení roku s tématem arabské noci a oblékl jsem si kostým Aladina a dal si make-up. Neměl jsem to dělat. Měl jsem to vědět, ale nevěděl. Opravdu se omlouvám,“ uvedl Justin Trudeau při setkání s novináři.

Hluboce toho lituji, požádám Kanaďany o odpuštění

„Myslím, že lidé dělají v životě chyby a rozhodujete se na základě toho, co dělají, co udělali. A tak dále, myslím, případ od případu. Hluboce lituji toho, že jsem to udělal. Měl jsem to vědět, ale nevěděl,“ pokračoval kanadský premiér.

Uvedl také, že za své jednání přijímá zodpovědnost: „Bylo to něco, co jsem v té době nemyslel jako něco rasistického, ale nyní vidím, že to s rasismem mělo co do činění, a je mi to hluboce líto.“

Justin Trudeau s načerněnou tváří v turbanu (2001)

ROZHOVOR: Hnědá tvář kanadského premiéra? Severoamerická levice propadla mánii, říká Joch

Dále mimo jiné řekl, že „Kanaďany požádá o odpuštění“ a sypal si popel na hlavu: „Byla to hloupost to dělat. Zklamal jsem sám sebe. Jsem za to na sebe naštvaný. Přeji si, abych to neudělal, ale udělal jsem to a omlouvám se za to.“

Přiznal mimo jiné, že podobný „prohřešek“ udělal, co si pamatuje, ještě jednou v rámci talentové soutěže coby student.

reklama

reklama