Kanadský soud poprvé v historii uznal za rodiče dítěte dva muže a jednu ženu

Dva muži a jedna žena žijí v takzvaném polyamorním vztahu, ve kterém vychovávají dítě. Vůbec poprvé uznal kanadský soud, že zákonnými zástupci dítěte budou všichni tři dospělí. „Učinil jsem tak v nejlepším zájmu dítěte,“ uvedl soudce. Informace přinesl server RT.
ilustrační foto
ilustrační foto
pixabay.com

reklama

Nejvyšší kanadský soud rozhodoval o případu tria, jenž společně vychovává dítě, už v dubnu. Podle kanadského zákona není polyamorie ničím nezákonným, jako je tomu například u bigamie a polygamie, které zákon neuznává. Ještě se ale nestalo, že by soudy povolily lidem z polyamorního vztahu být zákonnými zástupci dítěte.

„Společnost se neustále mění a rodinné struktury s ní,“ uvedl k rozhodnutí soudce Robert Fowler. „Pokud je takové rozhodnutí v souladu s nejlepšími zájmy dítěte, jsem pro schválení takového rodičovství,“ pokračoval Fowler.

kanadská vlajka

Kanaďané mění text hymny, aby byl genderově neutrální

Netradiční trio z městečka St. John´s spolu na hromádce žije tři roky. Žena je matkou dítěte, které se narodilo v minulém roce, biologický otec zůstává neznámý. Trio se rozhodlo jít k soudu poté, co úřady odmítly udělit rodičovská práva všem třem. Podle tvrzení úřadu mohou být v rodném listu uvedeni pouze dva lidé.

Nejvyšší soud ale nakonec rozhodl ve prospěch mužů a ženy. Soudce se rozhodl kladně především kvůli zájmům dítěte. To je totiž ten nejdůležitější a rozhodující faktor při řešení takových případů. Neobvyklou rodinu popsal jako milující a je si jistý, že trojice poskytne dítěti tu nejlepší výchovu a rodinné podmínky.

Polyamory neboli mnoholáska, je životní styl, kdy osoba žije v několika milostných vztazích. Jedná se o druh nemonogamního soužití, založený na toleranci a akceptaci dalších vztahů. Stoupenci polyamorie zastávají názor, že je možné žít za vzájemného souhlasu všech zúčastněných, nejde pak o nevěru nebo podvádění.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!