Kanárské ostrovy v zajetí sinic

Moře u Kanárských ostrovů je zamořené sinicemi
Moře u Kanárských ostrovů je zamořené sinicemi
Zprávy FTV Prima
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Hnědá barva moře zaskočila návštěvníky oblíbené prázdninové destinace. Podle lékařů mohou sinice vést k podráždění pokožky.

Zřejmě následkem vysokých teplot se na Kanárských ostrovech vůbec poprvé vyskytly sinice. Oblíbené ostrovy jsou rájem nejen pro rodiny s dětmi, ale i pro mladé návštěvníky. Sinice se začaly u ostrova Tenerife objevovat už v červnu a jejich výskyt stále stoupá. Narazit na ně mohou návštěvníci i u pláží ostrova Gran Canaria.

„Od konce června zaznamenáváme mohutný výskyt sinic (na některých místech se sinice blíží až k plážím určeným ke koupání),“ uvedl Jose Juan Aleman, ředitel pro veřejné zdraví Kanárských ostrovů.

„Sinice Trichodesmium erythraeum obsahují toxin, který může vyvolat podráždění pokožky a ekzémy. Šíření sinic je přirozený a dočasný jev, který zmízí,“ dodal Aleman a potvrdil, že globální oteplování pomáhá k šíření řas.

Ostrovy, které v minulém roce navštívilo více než 13 milionů zahraničních turistů, se snaží uklidnit návštěvníky. Místní úřady velmi intenzivně informují  turisty o aktuální situaci a snaží se zachovat klid.

„V globálu není nutné uzavírat pláže,“ řekl Aleman.

I přes tyto zprávy ale agentura AFP upozornila, že několik pláží bylo v posledních týdnech opravdu uzavřeno. Není prý ale jasné, zda důvodem byly sinice. Mezi uzavřené pláže patří i populární Playa de las Teresitas na Santa Cruz de Tenerife.

Vysoké teploty na Kanárských ostrovech neklesnou ani v následujících dnech. Teploty kolem 38 stupňů sužují celou jižní Evropu. Horký vzduch se na starý kontinent dostal díky tlakové níži ze severní Afriky, která dostala jméno Lucifer.

Autor: Markéta Škorňová

Reklama
Reklama