Kantýna v centrále Evropského parlamentu zdražila. Zaměstnanci jsou naštvaní

„Nejdemokratičtější instituce EU zavedla nejméně demokratické polední menu,“ zuří úředníci Evropského parlamentu, když jim tato instituce neohlášeně a tajně zdražila polední obědy.
kuchař - restaurace - ilustrace
kuchař - restaurace - ilustrace
foto pixabay

reklama

Zatímco většina bruselského úřednictva čerpá nyní svoji zákonitou dovolenou, přikročilo vedení Evropského parlamentu k razantnímu zvýšení ceny poledního menu o dvacet pět procent a u některých jídel i o více. To vyvolalo protest odborářů EU, kteří podali k vedení EP formální stížnost.

Například porce pomfritů dříve stála 2 EUR a nyní má stát 2,50 EUR. Cibulová polévka vylétla z 80 centů na jedno euro, což je také nárůst o 25 procent.

Zdražení je vysvětlováno tím, že dochází k přičtení DPH, které dosud nebylo účtováno a ceny se rovněž zvyšují z důvodů uzavření nových smluv se soukromými dodavateli.

„Copak polévka, to je jedna věc. Druhá věc je to, že saláty a káva jsou mnohem dražší,“ řekla redakci serveru Politico.com jedna zaměstnankyně z Polska, když zahlédla, že předkrm bude stát až osm euro.

Mluvčí Evropského parlamentu sdělila, že nejde o žádné překvapení, neboť zdražení o DPH bylo již oznámeno v prosinci minulého roku.

Jestli si někdo myslí, že neexistuje rivalita uvnitř institucí EU, mýlí se. Nejsou to jen neshody kolem migrační politiky nebo rozpočtu EU, ale úředníci se dokáží pohádat i kvůli ceně jídel. Cena polévky se stala příčinou sporu, neboť zatímco fazolová polévka s těstovinami v centrále EK stojí pouhých 63 centů, obyčejná minestrone stojí v Evropském parlamentu 1,30 euro.

Za kolik Euro jsou saláty? Za deset deka salátu zaplatíte v kantýně EP 1,30 euro, zatímco za stejné množství salátu dáte v jídelně Evropské komise pouhých 82 centů. A dále. Zeleninový kuskus je v Parlamentu za 7,50 EUR oproti obdobné zeleninové stravě - pouhých 4,95 EUR - za veganské chilli v jídelně Komise. Steak se smaženými brambory lze v parlamentu pořídit za 11,5 EUR, za podobné jídlo v komisi dáte 9,17 EUR a běžný steak je zde dokonce za 6,01 EUR.

Všechno zdražování v bruselské centrále vysvětluje zápis EP o tom, že dříve evropští poplatníci platili unijním úředníkům až 5 milionů EUR ročně, což se začalo postupně snižovat a nyní to není ani jeden milion euro ročně. „Ukončení přímých potravinových dotací v roce 2015 a postupné zavádění cen za jídlo podle vývoje cen potravin na trhu umožnilo EP sedmdesátiprocentní snížení rozpočtu na restaurace patřící EP," uvedla mluvčí Parlamentu Delphine Colardová.

Všeobecně si zaměstnanci Evropského parlamentu jídlo v jídelnách pochvalují, na rozdíl od zaměstnanců centrály NATO v Bruselu, kde jídlo ze zdejší kantýny přirovnávají zaměstnanci k útoku chemických zbraní.

Pro srovnání - podívali jsme se (viz nebo zde) na ceny jídel a pití v bruselských restauracích. Oběd zde pořídíte od 10 EUR a výše, pivo od 3 EUR, kávu od 2,50 EUR a colu od 1,10 EUR. Fast food – Big Mac  - 8 EUR.

Cena oběda v našem Parlamentu se v minulém roce zvedla po zásahu Pirátů. Cena za obyčejný oběd se pohybuje kolem šedesáti až sedmdesáti korun. Dáte-li si ale například steak, jeho cena je vyšší - kolem stovky. Chce-li poslanec ušetřit, dá si vepřová játra na roštu s bramborem a tatarkou a vejde se do padesátikoruny.

 

Mirko Radušević

reklama

reklama