Kapavka, na kterou nezabírají antibiotika? Brita nakazila prostitutka z jihovýchodní Asie

Ojedinělá bakterie způsobující kapavku a imunní vůči antibiotikům, se objevila ve Velké Británii. Dostala se tam díky Angličanovi, který si prožil románek s prostitutkou v jihovýchodní Asii. Na neobvyklý typ kapavky nezabírají žádné kombinace antibiotik, které doporučuje Světová zdravotnická organizace. O případu informoval server Daily Mail.
ilustrační foto
ilustrační foto
pixaby.com

reklama

Případ kapavky, na kterou jsou všechna antibiotika krátká, je o to horší, že nakažený Brit měl během své cesty po Asii v Anglii stálou partnerku. Na dovoloené si ale užil jednorázový sex s tamní prostitutkou, kterým si zatraceně zkomplikoval život.

Příznaky kapavky začal nejmenovaný Brit pozorovat asi po měsíci. Zatím není jisté, zda nositelem bakterie, která je neobvykle odolná, je prostitutka, nebo jestli kapavka zmutovala až v těle muže. Jisté ale je, že muž po návratu z dovolené sexuálně žil i se svou dlouholetou partnerkou. Všechny testy naštěstí zatím vyloučily, že by mohla být také nakažená.

AIDS už není in. Ale bohužel ani out

Prostitutka s HIV se dočkala snížení trestu

Podle Světové zdravotnické organizace na tento typ kapavky neúčinkuje ani kombinace léků ceftriaxonu a azithromycinu, které mají být nejúčinnější při léčbě kapavky. Na to konto anglická agentura pro veřejné zdraví vydala varování před možným rozšířením nemoci.

„Výskyt vysoce rezistentní bakterie Neisseria gonorrhoeae, která je odolná vůči Azithromycinu i Ceftriaxonu, je zaznamenán ve světě vůbec poprvé,“ uvedla agentura pro veřejné zdraví v Anglii.

Po aplikování zmíněných antibiotik, která bohužel na kapavku nakaženého Angličana nezabírají, doktoři nasadili denní injekce antibiotika ertapenemu. Jestli tento lék konečně zabere, budou doktoři vědět zhruba za měsíc.

Jen ve Velké Británii onemocní standartním typem kapavky více než 35 tisíc lidí. Celosvětově je to pak zhruba 78 milionu lidí.

reklama

reklama