Kárání, vyhrožování, slibování. Summit NATO se dnes točil kolem Donalda Trumpa

První den summitu Severoatlantické aliance se zatím točil zejména kolem osoby amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten napomenul svůj francouzský protějšek Emmanuela Macrona za výrok o „mozkové smrti NATO“ a zároveň sám sebe pochválil za to, že na jeho „příkaz“ začaly země zvyšovat své příspěvky do organizace. Hned ráno také poslal k zemi finanční trhy prohlášením, že obchodní dohodu s Čínou by mohl učinit až po volbách v roce 2020.
Emmanuel Macron a Donald Trump
Emmanuel Macron a Donald Trump
AP

reklama

Přestože se dnešní den skládal z povětšinou bilaterálních jednání, tak na summitu západních zemí už panovala hutná atmosféra. Hned na ranním setkání vyčetl Trump jednotlivým členským státům Aliance, že stále společně neposílají dohodnutých 400 miliard dolarů do rozpočtu organizace. „Hodně zemí zvyšuje své příspěvky, které v tento moment dělají za jeden rok 131 miliard dolarů. To je obrovské množství peněz, ale není to dost,“ nezapomněl připomenout. To, že státy vůbec zvýšily své příspěvky, jsou navíc podle amerického prezidenta pouze jeho zásluhy, protože jim to dal „příkazem“.

Ačkoliv to byl sám Donald Trump, kdo v minulých letech kritizoval fungování Aliance, tak dnes zcela obrátil. Pobouřeně se ráno při schůzce s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem podivoval nad slovy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který přirovnal současný stav vojenského paktu k „mozkové smrti“. „Nikdo nepotřebuje NATO více než Francie a upřímně - nejmenší výhody z toho mají Spojené státy,“ uvedl Trump. Americký prezident tak nepřímo poukázal na to, že Francie potřebuje NATO více, než NATO Francii. Macronova slova se setkala i s nepochopením Britů, pobaltských států, Turecka a německé kancléřky Angely Merkelové. Macron přesto dnes na svém výroku trval. „Vím, že má slova vyvolala určité reakce, ale stojím si za nimi,“ uvedl.

ISIS a jaderná dohoda s Ruskem

Politici následně diskutovali i o neméně kontroverzních tématech, zatímco se Macron i Trump shodli, že hlavním nepřítelem organizace jsou teroristé z Islámského státu, tak méně pochopení našli u přístupu k Rusku. „Myslím si, že s Ruskem vyjdeme,“ zopakoval dnes před francouzským prezidentem Trump. Ten zřejmě očekával, že jej Macron podpoří, jelikož před nedávnem to byl právě on, kdo řekl, že by NATO mělo s Ruskem najít společnou řeč. Macron však dnes zařadil zpátečku a přestože nadále tvrdí, že je nutné vést „strategický dialog“ s Moskvou, tak bychom podle něj neměli podléhat „naivitě“. Americký prezident poté řekl, že je připraven uzavřít s Ruskem i Čínou novou jadernou dohodu.

Donald Trump má s Evropou napjaté vztahy už delší dobu

KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: Summit NATO bude o penězích pro USA. A ještě o něčem?

Co americký prezident naopak zřejmě není ochoten udělat, je uzavření obchodní dohody s Čínou. Na její podpis by tak podle jeho slov mohlo dojít až po volbách v roce 2020. Trhy v reakci na toto prohlášení reagovaly prudkým propadem. Dow Jonesův index se propadl o více než 450 bodů. Trump propad označil za „drobky“, které jej „nedonutí uzavřít špatnou dohodu“.

Johnson o Trumpovu podporu veřejně nestojí

Summit NATO se koná v Londýně, dalo se proto očekávat, že se Trump bude chtít vyjádřit i k nadcházejícím volbám ve Spojeném království. Od toho jej však odrazoval jeho ideový spojenec Boris Johnson, a to zejména v souvislosti s Trumpovou vysokou nepopularitou v zemi. „Do vzájemných voleb se nemícháme,“ uvedl v interview Johnson. Trump tedy na Borisovu adresu jen uvedl, že podle něj „udělá dobrou práci“. Konzervativec Boris Johnson si zatím stále v průzkumech udržuje nad svým rivalem Jeremy Corbynem z Labour Party dostatečný náskok. 

Hlavní část summitu bude probíhat ve středu, kdy se setkají lídři všech členských států, aby vzájemně prodiskutovali ožehavá témata a ukázali jednotu. Každý z lídrů bude mít několikaminutové vystoupení. Česko v britské metropoli zastupuje prezident Miloš Zeman, ministr zahraniční Tomáš Petříček (ČSSD) a ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

reklama

reklama