Karibik pustoší další hurikán. Maria udeřila na ostrov Dominika

V Atlantiku řádí další hurikán. Maria dosáhla na pátý stupeň z pětistupňové škály a touto silou udeřila na východokaribský ostrov Dominika. Podle místního ministra zahraničí utrpěl ostrůvek „rozsáhlé poškození“. Na příchod živlu se teď připravují další ostrovy.
Hurikán Maria
Hurikán Maria
AP

reklama

Hurikán, který je podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) „extrémně nebezpečný“, doprovází vítr s maximální rychlosti až 260 kilometrů v hodině. Je možné, že živel ještě zesílí. Přesto je ale pravděpodobné, že intenzita bouře bude v příštích dnech kolísat.

Premiér ostrova Dominika Roosevelt Skerrit na facebooku napsal, že hurikán provází „neúprosný vítr“, který trhá plechové střechy pobřežních domů. O pár minut později napsal, že mu vítr unesl střechu a jeho dům se zaplavuje. Sedm minut nato napsal, že byl zachráněn.

„Ztratili jsme vše, co se dá za peníze koupit. Nyní se musíme soustředit na záchranu obyvatel. Budeme potřebovat mezinárodní pomoc, a to ve všech oblastech,“ uvedl Skerrit s tím, že škody jsou „za hranicí chápání“. To, že situace na Dominice byla hodně zlá, potvrdil pro stanici BBC novinář Curtis Matthew, který se nachází v hlavním městě Roseau. „Zhoršilo se to velice rychle. Zatím stále neznáme všechny následky, ale můžu říct, že to pro Dominiku nevypadá dobře,“ popsal žurnalista.

Ostrov Dominika, který je bývalou britskou kolonií, má asi 72 000 obyvatel. Školy na ostrově byly v očekávání hurikánu uzavřeny a lidé žijící na pobřeží evakuováni. Letiště i přístavy jsou uzavřené.

Hurikán Maria by měl podle předpokladů putovat zhruba po stejné trase jako její předchůdce Irma, která některé karibské ostrovy doslova zdevastovala. Obyvatelé se tak bojí, že by je mohla v rozmezí pouhých dvou týdnů postihnout další katastrofa.

Nejvyšší pohotovost už vyhlásily ostrovy Guadeloupe a Martinik, které jsou další na řadě v předpokládané trase ničivého živlu. Hrozí jim velké záplavy. Byly uzavřeny školy a úřady vzkázaly místním obyvatelům, aby se připravili na výpadky proudu. Příkaz k evakuaci dostali také někteří obyvatelé Portorika, kteří žijí v dřevěných bungalovech bez stabilních základů. Maria bude totiž zřejmě nejsilnější hurikán, který zasáhne Portoriko za posledních 85 let. Guvernér Ricardo Rossello vyzval tamní obyvatele, aby zůstali doma v bezpečí, ty kteří naopak žijí v domech, které takto silnému hurikánu nemohou čelit, vyzvaly úřady k okamžité evakuaci.

„Musíte se evakuovat, nebo zemřete...Nevím jak to říci jasněji,“ řekl šéf bezpečnosti pro Portoriko Hector Pesquera.

Varování před hurikánem bylo vyhlášeno také na Panenských ostrovech a na ostrovech Culebra a Vieques, kam má hurikán dorazit ve středu.

Maria je 13. pojmenovanou letošní bouří v Atlantickém oceánu a čtvrtým hurikánem, který se nachází na třetím či vyšším stupni pětistupňové škály. Prvním byl letos hurikán Harvey a následovaly hurikány Irma a José. Letošní počet hurikánů je zatím podle NHC nadprůměrný.

 

Autor: Alexandr Božilov, ČTK

reklama

reklama