Katainen, místopředseda Evropské komise: USA a Rusko spojuje snaha oslabit EU

Vysoce postavený evropský úředník, místopředseda Evropské komise a finský politik Jyrki Katainen v rozhovoru pro americkou televizi CNBC uvedl, že „mezi USA a Ruskem existuje aspoň jedna věc, která je spojuje, a to je snaha oslabit EU.“
Jyrki Katinen
Jyrki Katinen
CNBC
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Obyvatelé Evropské unie se tento týden chystají volit své představitele do Evropského parlamentu a v rámci toho se diskutuje o mnohém, co se týká EU. To byl důvod, proč si americká televize přizvala k rozhovoru představitele EU, finského politika a dříve premiéra Jyrki Katainena. V rozhovoru si postěžoval, že vztahy EU se zahraničím nikdy nebyly tak složité jako v současnosti a představují pro Brusel velkou výzvu: „Rusko, Čína nebo dokonce i USA se k EU chovají mnohem tvrději, než tomu bylo dříve.“ Dodal k tomu, že je to poprvé v historii, kdy vrcholní představitelé USA a Ruska sdílí společný názor, že bude lépe, když Evropa bude slabší. „Myslí si, že to bude výhoda pro jejich země, což není rozhodně nejlepší názor,“ říká bývalý finský premiér.

Server americké televize to komentuje, že pro Evropskou unii se staly vztahy s USA obzvláště náročnými, když v roce 2016 do prezidentského křesla zasedl Donald Trump. Objevily se rozdílné názory na otázky klimatu nebo obchodní výměny.

Evropská unie má podle Jyrki Katainena další problém, a to s Vladimirem Putinem od roku 2014, kdy se dostala do rozporu s Ruskem po připojení Krymu a unijní osmadvacítka se rozhodla pro sankce. Katainen také obvinil Rusko z podpory některých populistických stran, které rozdělují unii a představují pro EU velký vnitřní problém. Ten podle něj vzniká díky nacionalistické rétorice některých politiků.

V rozhovoru finský politik představil svoji úvahu o tom, že „nacionalistické strany chtějí oslabit a rozdělit EU a některé z těchto stran jsou těsně napojeny na Rusko. To je s největší pravděpodobností financuje a zasahuje do demokratického systému zemí EU s cílem oslabit EU, aby vzniklo rozdělení uvnitř zemí EU, což je velmi nebezpečné.“

Americká televize poukazuje na předvolební situaci v Rakousku, kde došlo ke skandálu týkajícímu se místopředsedy vlády Heinze-Christiana Stracheho, bývalý dlouholetý předseda Svobodné strany Rakouska (FPÖ), který jednal s údajnou neteří ruského oligarchy Igora Makarova o možné mediální podpoře v největším rakouském bulváru Kronen Zeitung.

Server americké televize informuje o průzkumech veřejného mínění, ze kterých vyplývá, že nacionalistické strany by mohly po volbách do Evropského parlamentu získat až 30 % křesel v Evropském parlamentu.

Na závěr Jyrki Katainen i přes znechucení nárůstem nacionalistů věří v to, že většina v Evropském parlamentu a většina evropských vlád je a bude stále proevropská.

Mirko Radušević

Reklama
Reklama