Katalánští separatisté pochodují na Barcelonu

Tisíce Katalánců se připojily do pochodů, které míří do Barcelony. V pátek je tam totiž ohlášena generální stávka. Druhé největší město Španělska se připravuje na masové demonstrace.
Protestující Katalánci
Protestující Katalánci
foto youtube Òmnium Cultural

reklama

Noc na středu byla plná střetů mezi policií a protestujícími. Vzplály požáry a protestující postavili barikády v Barceloně, Tarragoně, Sabadell a Lleidě. Bylo zatčeno 51 osob a 125 lidí bylo zraněno.

Již třetí den se konají v Katalánsku demonstrace v reakci na rozhodnutí nejvyššího soudu, který poslal na 9 až 13 let do vězení devět katalánských politiků za referendum o nezávislosti regionu v říjnu 2017. V úterý večer pak 40 tisíc protestujících vyšlo do ulic Barcelony a protestovali před kanceláří španělského vládního zástupce. Demonstranti stavěli kovové bariéry, zapalovali odpadkové koše a házeli Molotovovy koktejly a další předměty na policii. Policie proti nim použila gumové střely a obušky.

Španělská vláda prohlásila, že podnikne cokoli a dočasný předseda vlády Pedro Sánchez uvedl, že není vyloučen „žádný scénář“, aby byly nepokoje potlačeny, uvádí agentura AP. Sánchez, který se připravuje na všeobecné volby 10. listopadu, konzultoval vzniklé nepokoje s jeho socialistickou dělnickou stranou a dalšími vedoucími osobnostmi. Někteří naléhavě žádali, aby podnikl razantní kroky. Předseda ultrapravicové strany Vox Santiago Abascal dokonce navrhl vyhlásit v Katalánsku výjimečný stav.

Dnes se tisíce lidí připojily k pěti velkým protestním pochodům po Katalánsku, které by v pátek měly dorazit do Barcelony. Mezi nimi jsou i rodiny s dětmi, starší a mladí lidé. Jdou s plakáty, na kterých je nápis: „Libertat Presos Politics“ (Svoboda pro politické vězně) - odkaz na významné katalánské politiky a vedoucí aktivistů odsouzené Nejvyšším soudem.

Katalánský regionální prezident Quim Torra se připojil k jednomu z pochodů a uvedl, že chce být spolu se svými Katalánci: „Tyto mírové pochody probíhají po celém Katalánsku a jsou nejlepší reakcí katalánského lidu na rozsudek soudu.“

Zhruba polovina ze 7,5 milionu obyvatel regionu podporuje nezávislost a druhá polovina podle průzkumů je proti odtržení.

Většina demonstrujících vyšla do ulic na základě online výzvy kampaně „Tsunami Democratic“, což je undergroundová skupina, která používá šifrované aplikace pro zasílání zpráv a vyzývá Katalánce k mírové neposlušnosti.

Španělský ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska uvedl, že úřady vyšetřují, kdo stojí za touto skupinou.

Dnes však tato skupina vydala prohlášení vyzývající k ukončení násilí.

 

Mirko Radušević

reklama

reklama